חיים בעולם הגנים   \ אהוד קלפון


התקדמות המחקרים בהנדסה גנטית ברפואה, בחקלאות , בבעלי חיים ובצמחים, עשויים להביא לשינויים משמעותיים בחייו של האדם בעתיד הלא רחוק. האדם צועד לקראת שליטה על התפתחות מגוון המינים, בעזרת מודיפיקציות ומניפולציות גנטיות של DNA , שהתנהלו מקדמת דנה בטבע, על פי מוטציות וברירה טבעית. ד.נ.א היא מולקולת ענק של חומצת גרעין, המורכבת מסליל כפול של מיליוני זוגות נוקליאוטידים, המכילים את המידע הגנטי לבניית חלבונים בתא. כל מקטע המכיל מידע לבניית חלבון, נקרא "גן" (Gene), וברצף הבסיסים של סלילי הד.נ.א יש מגוון רב של גנים. הבנתנו המתרחבת ברזי מולקולת ה DNA, עשויה לאפשר שילובים בין עולם החי והצומח וגם שליטה בהם. החוקרים, יוכלו לקחת גנים מיוחדים מכלל היצורים בממלכת החי, ולשלבם בתאי גוף האדם לתועלתו.
במחקרים העוסקים בהעברה והשתלה של גנים, יש הרבה רעיונות, העשויים לשפר את חייו ובריאותו של האדם, ולספק מזון לאוכלוסיית העולם, הגדלה בהתמדה. בעתיד, יוכלו לשתול פולימר זעיר בגוף האדם, שיתכנת את המערכת החיסונית, שתתחיל ליצור חיסון נגד גידולים סרטניים. המערכת החיסונית הטבעית שלנו, מוגבלת ביכולתה לתקוף תאים סרטניים, לכן צריכים להפעילה בכיוון זה, כדי לגרום לתגובה אנטי סרטנית. החיסון שיפותח נגד סרטן, יכיל אנטיגנים לסרטן, ומרכיבים המפעילים את המערכת החיסונית, שתזהה תאים סרטניים ותשמיד אותם.
אין גבול לדמיון, לגבי השינויים העשויים להתחולל בעולמו של האדם, בתוחלת חייו, במראהו ובתפקודו, בעוד 100 שנה, ומעבר לזה. היום עוסקים החוקרים בשינוי הרכב הגנים של יצורים שונים, ובכך גורמים לשינוי תכונותיהם. בחקלאות, נעזרים בחיידק הנקרא אגרובקטריום כדי להעביר DNA לתאי הצמח, גם ממשפחות שונות. חיידק זה, משמש כלי עבור החוקרים, להשבחת צמחים בהנדסה גנטית, ואפשר להעביר בהצלחה, גנים גם מאדם לצמחים. אפשר לשבט צמח, מתא בודד במעבדה, שלתוכו מחדירים גנים מיצורים שונים שאין קרבה גנטית ביניהם. בתהליך חלוקת התא ובהתרבות התאים, עובר הגן שהושתל, לכל תאי הצמח. החוקרים פיתחו צמחי תרבות עמידים לקוטלי עשבים, למזיקים ומחלות על ידי החדרת גנים מתאימים. לצורך זה, מנצלים וירוסים בעלי DNA ( ולא RNA ) כדי להחדיר את הגנים הרצויים לתאי הצמח. בריבוי טבעי של צמחים, אי אפשר לעשות הכלאות בין מינים שאין קרבה ביניהם, אך בהנדסה גנטית, אפשר להעביר גנים בין כל יצורי ממלכת החי והצומח, ותורגש פעילותם.
חוקרים יפניים, פרסמו מאמר בכתב העת Nature ביוני 2009 ובו הם מתארים איך יצרו קופים טרנסגניים ( Transgenic ) כדי למצוא מזור למחלות האדם. הם השתמשו בגן, המחזיר אור זוהר, כשמאירים עליו בקרני אולטרה סגול. הם שמו את הגן בתוך וירוס והזריקו אותו לתוך עובר של קוף. הוירוס עם הגן, חדר לתוך ה DNA של גרעיני התאים, ונולדו קופים עם הגן הזוהר. בהגיעם לבגרות, עבר הגן הזה, בהכלאה רגילה, לאחד הצאצאים. לדעת החוקרים, זו הפעם הראשונה שגן שהושתל בקופים עבר בתורשה לצאצאים. המטרה כאן, היא ליצור הרבה קופים טרנסגניים כדי לקדם את המחקר למציאת מרפא למחלות.
בעקבות השינויים הרבים, הנעשים בהרכב וברצף של הגנים, עלולים להיווצר מצבים מסוכנים ומזיקים לסביבה, לחי, לצומח, ולאדם שאין החוקרים יכולים לצפות מראש. מכאן שנדרשת חשיבה כוללת, לפני עריכת כל ניסוי, ולפני שיוצאים מהמעבדה אל השטח.
 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע