חופים עם בקטריות   \ אהוד קלפון

בימי הקיץ החמים, יוצאים הורים רבים עם ילדיהם לחופי הים, בשעות הפנאי. הילדים נהנים לבנות מגדלים בחול הרך, לרוץ על החוף, לשכשך רגליים במים, לצוף בגלים העולים ויורדים ולאכול כל מה שנמכר בחוף. אך מזה זמן רב, החוקרים מצביעים על תחלואה אפשרית בדרכי העיכול, מרחצה בחופים מזוהמים בחיידקים (בקטריות), ומשהייה בחולות לא נקיים. בארץ יש גם חופים סלעיים רדודים, חסרי זרימת גלים ותחלופת מים, שבהם מצטברים זיהומים רבים, שחלקם באים מהמתרחצים עצמם.
מחקר שהתפרסם בעשרה ביולי 09 על ידי אוניברסיטת צפון קרוליינה, בכתב העת המדעי American Journal of Epidemiology , מצביע על הסכנה לבריאות הילדים מבניית מגדלים בחולות החוף. ילדים וגם מבוגרים, עלולים לפתח מחלות במערכת העיכול, יותר מאנשים שרק צועדים או רצים על החול. ילדים צעירים בפרט, המקרבים ידיים מלאות חול אל פה, מועדים יותר להביא לקרבם ריכוז גבוה של חיידקים.
על פי החוקרים, החול שעל שפת הים מכיל חיידקים שמקורם בהפרשות בעלי חיים, ומי ביוב מטוהרים בחלקם, המגיעים עם זרמי הים אל החוף. המחקר כלל 27,000 בני אדם שבקרו באופן קבוע בחופי הים, ומתוכם חלו בין 10% לבין 20% בדרגות שונות של מחושים בדרכי העיכול, בדרכי הנשימה, גירודים בעור או חלו בדלקות עיניים. מבין אלה שנהגו לכסות את כל גופם בחול, קרוב ל 23% חשו את אחד מהמחושים הנ"ל. מחקר זה, מוביל אותנו גם אל החול הנמצא בגני הילדים, שעלול להיות מקור לתחלואה, אם אינו מוגן מפני הפרשות בעלי חיים וזיהומים אחרים.
חוקרים מאוניברסיטת מיאמי פלורידה, פרסמו ביוני 2009 מאמר שבו הם מספרים על גילוי חיידקים בחופי הרחצה המקומיים ובחול שעל שפת הים. בסקר שנעשה ב 1300 בני אדם בוגרים, שנהגו לרחוץ בחופי הרחצה בפלורידה, נמצא ריכוז גדול של חיידקי סטפילוקוקוס (Staphylococcus aureus) ב 37% מהם. אחוז קטן של אותו חיידק, התגלה כזן מסוכן, הנמצא בבתי חולים ובמקומות ציבוריים אחרים. בעקבות מציאת חיידקים בחולות שפת הים, ובמי החוף, ממליצים לרחוץ היטב את הגוף במים וסבון, לאחר רחצה בים או שהייה בחולות החוף.
חוף הים התיכון של ישראל משתרע על 190 ק"מ, שלאורכו חיים כ 85% מאוכלוסיית ישראל, בפרט בשפלה. אל חופי הים, זורמים נחלים מזוהמים, שפכים שטוהרו באופן חלקי או מלא, חומרי הדברה, דשנים כימיים, פסולת מוצקה, חומרים אורגניים למיניהם, מתכות כבדות ממפעלים ועוד.
אומנם נעשות בדיקות מיקרוביולוגיות קבועות בחופי הים התיכון והכנרת (בפרט ב 90 החופים המוסדרים לרחצה), ויש ניטור ואיתור חיידקי E. coli ו E. feacalis המסוכנים לאדם, אך מתרבים הדיווחים על זיהומי חופים ברחבי העולם ובאזורנו.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע