בראשית היקום   \ אהוד קלפון

בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ (בראשית פרק א, פסוק 1). 

מאז ומתמיד, התעניינו בני האדם במעשה בריאת העולם ומקומו של האדם בתוכו. עמים עתיקים, תיארו את מעשה הבריאה על פי דרכם, הבנתם ואמונתם, והמקרא מתאר בצורה מפורטת את בריאת העולם ובריאת האדם בצלם אלוהים. מדענים  מנסים לתאר את בריאת היקום על פי השערות מדעיות, תצפיות וניסויים, ובמיוחד על פי תוצאות המחקרים שיתקבלו בשנת  2010 במאיץ החלקיקים הגדול.

הם משערים, שהמפץ הגדול (Big Bang) שבעקבותיו נוצר היקום, התרחש לפני כשלושה עשר מיליארד שנים. על פי תיאוריה זו, כל היקום היה מרוכז בנקודה כדורית סימטרית אחת, במצב של גזים דחוסים, בטמפרטורה מאוד גבוהה. לפתע התרחש פיצוץ, או "מפץ גדול" בקרב הגזים, שהלכו והתרחבו והתרחקו מהמרכז הלוהט. החוקרים אינם יודעים מה גרם לפיצוץ, אך חלקם טוענים שהוא התרחש כתוצאה מעוצמת הלהט והדחיסות של החומר הגזי, באותו גרעין ראשוני. ככל שהגזים התפשטו והתרחקו, כך הלכו והתקררו, והפכו ממצב של גז לחומר מוצק, כמו כוכבי הלכת שהתמצקו עם הזמן.

באירופה נבנה מאיץ החלקיקים הגדול בעולם (CERN), שאמור לשחזר את התנאים ששררו מיד לאחר המפץ הגדול. המטרה היא לחקור את מבנה גרעין האטום על כל חלקיקיו, למצוא את חלקיקי היסוד של החומר, לאמת או לסתור את ההשערות על היווצרות היקום ותהליך התפתחותו. בעשרה בספטמבר 2008 , התחילו החוקרים לערוך את הניסוי הגדול ביותר בסוגו בעולם, המכוון למטרה זו.

הם שלחו קרן פרוטונים כמעט במהירות האור (מהירות האור = 300,000  ק"מ  בשנייה) במנהרה תת קרקעית מעגלית, שאורכה 27  ק"מ. המנהרה נחפרה בעומק של כמאה מטרים מתחת לשדות חקלאיים, על גבול שוויץ – צרפת. מפצח הגרעינים הענק שבמנהרה, בנוי מסדרת שפופרות, שתפקידן לכוון פרוטונים ויוני עופרת (Hardons), ובנוי ממגנטים שתפקידם להאיץ את החלקיקים כמעט למהירות האור, ולגרום להתנגשותם.  

מעריכים שהטמפרטורה לאחר המפץ הגדול, הייתה פי מאה אלף גבוהה מהטמפרטורה של ליבת השמש שלנו כיום, שהיא 5000 מ"צ על פני השמש וכן 15 מיליון מ"צ בליבה. עם התפשטות החומר ביקום, הוא הלך והתקרר ונוצרו פרוטונים ונויטרונים בגרעיני האטומים.

כוכבים רבים כמו השמש שלנו, מורכבים עד היום מגזים לוהטים המפיצים חום ואור, וזה ההבדל בין כוכבי "שבת" המפיצים אנרגיית חום ואור, לבין כוכבי "לכת" שהם "כבויים" ואין בהם אנרגיות אלו. מעריכים, שהשמש נמצאת במחצית חייה וכבר איבדה כחצי מהאנרגיה המימנית שבה. יש חוקרים הטוענים, שאין יקום אחד, אלא נוצרים יקום בתוך יקום, בתהליך אין סופי, מאותו חומר שאינו מתכלה, אלא משתנה על פי מצב הצבירה שבו הוא נמצא.

בסוף חג הסוכות, מסיימים לקרוא את התורה, ומיד מתחילים  מבראשית. שני הפרקים הראשונים של ספר בראשית, עוסקים בדרכים שונות, בבריאת העולם, שמים וארץ, צמחים, בעלי חיים, אדם וחוה ועוד. בבריאה על פי תיאורית המפץ הגדול, יש נקודת שאליה יכולים להתחבר גם אנשים מאמינים, כי המדע לא יודע להסביר איך התחיל המפץ, ומהיכן הגיע הזיק שהדליק את הגזים הלוהטים.  

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע