קרצית הגרדת סקביאס   \ אהוד קלפון

 קרציות (Metastigmata), הם יצורים זעירים טפילים, הניזונים מדם בעלי חיים ואדם, מעבירי מחלות, ושיכים לקבוצות פרוקי הרגליים, העכבישיים, והאקריות. הקרצית הנפוצה ביותר בארץ, היא קרצית הכלב, שעיקר מחזור חייה נעשה בטבע, וחלקו בגוף הכלב. היא נמצאת בתרדמה רוב הזמן, בעשב השדה, אך כשחולף לידה בעל חיים, המקרין מחום גופו, היא מתעוררת ונדבקת לעורו. כאשר הקרצית בוקעת מהביצה, היא בעלת שש רגליים כמו החרקים, אך בבגרותה היא בעלת שמונה רגליים כמו העכבישים. גודלה כשני מ"מ, ולאחר שהיא מוצצת דם היא מגיעה לעשרה מ"מ.

השבוע (באמצע אוקטובר 2009), התפרסמה ידיעה, שבארמון אליזה בפריז, חלו אנשי משמר הארמון בגרדת עור קשה. מדובר בקרצית הגרדת (שונה מזו של הכלב), הנקראת סקביאס  (Scabies) או Sarcoptes scabiei  , והמילה סקביאס פרושה לגרד בלטינית. קרצית הגרדת סקביאס, חודרת לעור האדם, ומתקדמת בו במחילות נימיות, שם היא מטילה את ביציה. באזור הפגוע בעור, נמצאות בדרך כלל, עד 15 קרציות במחילותיהן. גודלה של קרצית נקבה 0.4  מ"מ, וגודלו של זכר 0.2  מ"מ.

ההפריה החד פעמית בין זכר לנקבה, נעשית מעל לעור, ולאחר מכן, חודרת הנקבה לתוך העור, חייה כשלושים יום, ומטילה במחילות את ביציה המופרות. כעבור שלושה ימים, בוקעות לרוות מהביצים, המתפתחות לטפילים חדשים, שאף הם מתרבים. רק עשירית מהביצים תיהפכנה לקרציות בוגרות. קרצית נקבה, יכולה להתקיים מחוץ לעור, רק כשלושה ימים, ואם היא לא מוצאת אדם או בעל חיים לפלוש לעורו, היא לא תשרוד. לקרצית, יש אבר מתחת לפה, שבו יש שיניים, המאפשרות לה להיצמד לעור הפונדקאי. היא חודרת לעור דק במיוחד, במקומות שבהם יש כפלים, וגורמת לגרדת עור זיהומית מדבקת. במקום החדירה של הקרצית, יש בליטה אדומה בעור, שם מתחילה המחילה.

אפשר להבחין במסלול המפותל של המחילות בעור, כי הן מוגבהות במקצת. אנשים נגועים, עלולים להדביק אחרים בדרכים רבות, ואף במגע יד. ההדבקה הראשונה בעור, נעשית על ידי נקבה, שבגופה יש ביצים מופרות. ביציה והפרשותיה בעור, גורמות לתגובת המערכת החיסונית של האדם, שבאה בדרך כלל לאחר כארבעה שבועות, יחד עם גירוד טורדני. בהדבקה השנייה, המערכת החיסונית כבר מזהה את הקרצית, ואת החומרים שמסביבה, לכן תגובת הגירוד מופיעה כבר לאחר שלושה ימים. מחלת הגרדת, נפוצה במקומות שבהם חיים אנשים בצפיפות, כמו במחנות צבא, בבתי חולים, בבתי אבות, בבתי ספר, בגני ילדים, במחנות נוער ועוד. העור הפגוע של האדם, מגרד מאוד במשך שעות היום, ועוד יותר בשעות הלילה.

אפשר לטפל בדלקת זו, בעזרת תרופות הומיאופתיות ואחרות, ובפרט על ידי מניעת התיישבות קרציות במעונו של האדם, בבגדיו ועל גופו. במידה ואחד מבני המשפחה נדבק במחלה, הטיפול צריך לכלול את החולה ואת בני המשפחה שגרים איתו בבית, כדי למגר את הקרציות.    

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע