שמן צמחים נגד מזיקים   \ אהוד קלפון

צמחי מנטה, קורנית, רוזמרין, אזוב, הדס ואחרים, יכולים לשמש נשק יעיל נגד חרקים מזיקים בחקלאות. במחקר שנערך בקנדה באוגוסט 2009 , מתברר שאפשר לרסס שמנים אתריים טבעיים בתמיסה דלילה, על גידולי שדה וגן במקום להשתמש בכימיקאלים רעילים. צמחים אלה, מייצגים קבוצה גדולה של קוטלי חרקים טבעיים, ידידותיים לסביבה, לאדם ולבעלי החיים.

החוקרים מחפשים  צמחים ברחבי העולם, שמהם יכולים להפיק שמנים אתריים, למאבק במזיקים המכלים יבולים. חלק מהצמחים הבולטים אצלנו הם: נענע, זוטה, לענה, רוזמרין, קורנית, אזוב, מרווה, הדס ועוד.  

מערבבים שמנים אתריים ממספר צמחים, מדללים מאוד במים ומרססים על הגידולים החקלאיים. חלק מהתמציות הורגות מיד את החרקים, ואחרות מבריחות אותם. השמנים האתריים, טובים גם למלחמה בעשבי בר, על ידי עיכוב נביטתם וצמיחתם. למשל, צמחי נענע ומנטה סופחים גזים במערכת העיכול של האדם, ומביאים להקלת כאבי הבטן.

במשך עשר השנים האחרונות, נבדקו צמחים רבים, וחלקם נמצאים בשימוש החקלאים העוסקים בגידולים אורגניים. הם מצליחים להגן על גידוליהם מפני כנימות עלים מזיקות וחרקים אחרים. החיסרון בשמנים האתריים, שהם נדיפים מאוד, לכן חייבים לרסס מספר פעמים את אותם הגידולים. הם מחזיקים רק מספר שעות על צמחי הגן, לפני התנדפותם, בהשוואה לריסוסים הכימיים, המחזיקים לאורך כל זמן הגידול, ומגנים על היבולים מפני מגוון רחב של חרקים מזיקים. כמובן שאינם מומלצים לשימוש, בשום דרך, בחקלאות.

הדבר החשוב ביותר בהדברת מזיקים, הוא לשמור על בריאות האדם ולשמור על סביבה נקייה מרעלים כימיים, המגיעים עם הירקות והפירות. החוקרים מנסים למצוא דרכים להאריך את זמן פעילות השמנים האתריים, כדי להגן טוב יותר על צמחי הגן, מבלי להזדקק לריסוסים כימיים.

כבר היום, קיימות תרופות טבעיות נגד פרעושים וקרציות, התוקפים חתולים וכלבים, שאינן רעילות לבעלי החיים. חוקרים אחרים, מנסים למצוא תרופות טבעיות ממגוון צמחים, נגד חיידקים, כגון סלמונלה וקולי, הגורמים להרעלות מזון בכל שנה.            

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע