עוף ארסי קדום   \ אהוד קלפון

בעולמנו היום, אין עופות ארסיים, אך מסתבר שבתקופת הדינוזאורים היה עוף כזה. על פי מאובן, שנמצא בצפון מזרח סין, התברר שזה היה עוף דינוזאור טורף, בעל שני ארס חלולות בלסת העליונה.

המאובן נמצא באזור מיוער, שאכלס בעבר חיות קדומות רבות בצפיפות. ב 21 בדצמבר התפרסם מחקר, שנעשה על ידי חוקרים מאוניברסיטת קנזס בארה"ב ופורסם בכתב העת המדעי "Proceedings of the National Academy of Science  ". המאמר מתאר  מאובן של עוף ארסי נדיר, בשם " Sinornithosaurus " שגודלו כגודל תרנגול הודו.

הוא ניזון מדינוזאורים ועופות אחרים, שאותם הוא שיתק בעזרת הארס שזרם משתי בלוטות אל שיניו החלולות. בדרך זו, הוא לא נאבק בטרף, אלא חיכה עד לשיתוקו, לפני טריפתו. על פי תיאור החוקרים, העוף הטורף עמד כנראה על ענף  עץ ביער, זינק בהפתעה והקיש את טרפו, עד לשיתוק אבריו. שיניו הארוכות והחלולות חדרו לעומק עורו של הטרף והזריקו בו את הארס, כמו אצל הנחשים של היום.      

יש היום מגוון רב של בעלי חיים ארסיים, מבין בעלי החוליות, וחסרי החוליות. למשל, במחלקת היונקים, יש יונק ארסי שחי באוסטרליה בשם ברווזון (פלטיפוס). במחלקת הזוחלים יש 3000 מיני נחשים, שמתוכם יש 650 מינים ארסיים, וביניהם יש כמה מינים קטלניים במיוחד. למשל, נחש בשם  טייפן ( Taipan ) שחי ביבשת אוסטרליה, בעל ארס מרוכז ומסוכן הרבה יותר משל קוברה, קינג קוברה שחי בדרום מזרח אסיה, ממבה שחורה באפריקה, ויפרה (צפע) של גבון ועוד.

במחלקת הדו חיים, יש צפרדע ארסית מאד, שגודלה כחמישה ס"מ, וחיה ביערות הגשם במרכז אמריקה. במחלקת הדגים, מוצאים בקרקעית הים את "דג האבן" הארסי מאוד ועוד דגים. מבין חסרי החוליות, יש מדוזה ארסית ומסוכנת מאד לבני אדם, בשם "מדוזת התיבה", יש רכיכה בשם  "חילזון השיש הארסי" שחי באוקיינוסים טרופיים, ויש "תמנון כחול הטבעות" הנחשב ארסי מאוד ועוד.

מבין פרוקי הרגליים, יש עקרבים ארסיים מאוד, כגון עקרב צהוב קטלני, עכביש ארסי הנקרא "העכביש הנודד הברזילאי" שהוא הארסי ביותר מבין העכבישים בעולם, ועוד חרקים רעילים למיניהם.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע