תמנונים חכמים   \ אהוד קלפון

לפני עשרות אלפי שנים, למד האדם להשתמש בכלי אבן שעיבד לתועלתו, והתברר שיש עוד יונקים, ועופות המשתמשים בכלים לטובתם. למשל דולפין מחזיק ספוג ים בקצה פיו, למשיכת דגים ואכילתם, שימפנזה משחיל ענף דק לתוך קן נמלים, שולף אותו עם הנמלים ואוכל אותן. אחד מהעופות הדורסים משתמש באבן כדי לפצח אגוזים, וכעת מצטרף התמנון לרשימת בעלי החיים המשתמשים בכלים. סרטן הנזיר אומנם מכניס את בטנו הרכה לקונכיית חלזון ים ריקה, נע איתה לכל מקום להגנתו, ומחליפה עם גדילתו, אך אינו מתאים לרשימה זו, ולהגדרת המשתמשים  בכלים. חוקרים מהעיר מלבורן אוסטרליה, שצללו במשך שעות רבות באוקיינוס השקט בחופי אינדונזיה, גילו לאחרונה (דצמבר 09 ) קרוב לעשרים תמנונים נעים על קרקעית הים עם קליפות קוקוס. התמנונים אספו חצאי קוקוס, רוקנו את תוכנם, והשתמשו בקליפות הקעורות להגנה על גופם.

החוקרים שפרסמו מאמר בכתב העת Current Biology בדצמבר 2009 , טוענים שפעולות התמנון, מתאימות להגדרת השימוש בכלים, כי יש כאן "תכנון" לפני השימוש. התמנון קודם אוסף, מרוקן, ומחזיק את חצאי הקוקוס הריקים, לצורכי הגנה בזמן מאוחר, במקומות חשופים. זה אינו קיים בסרטן הנזיר, המכניס את בטנו לקונכייה ריקה, המביאה לו תועלת מידית, והוא לא מחזיקה לצרכים מאוחרים. התמנונים שנצפו בחופי אינדונזיה, בעומק 300  מטרים, הם מהמין הנקרא "תמנון הורידים",Veined Octopus  , או בשם המדעי  Amphioctopus marginatus  .

התמנון שחי בחופי הארץ הסלעיים, נקרא "תמנון מצוי" Octopus vulgaris והוא נפוץ בחופי הים התיכון. אורכו מטר אחד, הוא מצויד בשמונה זרועות צייד שוות, באורך 15  ס"מ, ועליהן שתי שורות של כפתורי הדבקה. יש לו לסתות חזקות המשמשות לטריפת דגים, סרטנים ורכיכות שונות, וכן בלוטות להפרשת חומר שחור כדיו להעכרת המים, המאפשרים לו להתחמק מטורפים. התמנונים שייכים לממלכת חסרי החוליות, למערכת הרכיכות, למחלקת ראש-רגליים (צפלופודה) ולסדרת הדיונונים, הכוללת את הסוגים דיונון ותמנון. יש דיונון ענק בשם Architeuthis שחי בעומק האוקיינוסים, ואורכו מגיע ל 18  מטרים.

היצורים השייכים למחלקת ראש-רגליים -  Cephalopoda , נפוצים בכל הימים והאוקיינוסים בעולם ובכל העומקים. הם נקראים כך כי רגליהם נמצאות ליד הראש. הם חסרי החוליות הגדולים, המתקדמים והאינטליגנטיים ביותר שהופיעו עד כה בכדור הארץ. דיונונים ותמנונים, מפרישים חומר שחור להתחמקות במים עכורים, יש להם יכולת להחליף את צבע עורם במהירות רבה, ויכולת רגנרציה של אברים שאובדים להם. לתמנון יש שמונה זרועות (רגליים), ולדיונון יש עשר זרועות (רגליים). יש להם מקור קשיח שבעזרתו הם יכולים לפצח שלד חיצוני של סרטנים, קונכיות של חלזונות ים וצדפות. לפני 100 מיליון שנה, הם שלטו במי האוקיינוסים, כאשר אוכלוסיית האמוניטים הייתה גדולה ביותר. תנועתם במים מהירה, בעזרת סילון מים שהם משחררים דרך צינור אחורי, וכך הם מזנקים ונעים קדימה.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע