עקבות דינוזאורים   \ אהוד קלפון

לאחרונה, התגלו בסין 3000 עקבות של שישה מיני דינוזאורים שונים, שרובם אוכלי עשב ואחד טורף. באותו אזור בסין, התגלו 30 אתרי מאובנים של דינוזאורים, ושל בעלי חיים קדומים ממינים רבים. עקבות הדינוזאורים שנמצאו בסלע, הן מלפני מאה מיליון שנה, ואורכן נע בין 10 ל 80 ס"מ. מאחר שכל העקבות פונות לאותו כיוון, מניחים שזה היה בעת נדידה, או בריחה מטורף שעקבותיו נשארו בסלע. המדע העוסק במחקר ולימוד של עקבות מאובנות של בעלי חיים קדומים, נקרא איכנולוגיה (Ichnology), שהוא ענף בפליאונטולוגיה.

במושב בית זית שליד ירושלים, נמצאו עקבות של רגלי דינוזאורים בעלי שלוש אצבעות, שהוטבעו בסלע. למעשה, אלה הם השרידים היחידים של דינוזאורים שהתגלו עד כה בארץ. מעט עקבות, אך בממדים גדולים, נמצאו במדינת יוטה בארה"ב, של דינוזאור ענק שחי באגם רדוד, בראשית תקופת היורא מלפני 200 מיליון שנים. עקבות הדינוזאורים, נוצרו בקרקע חרסיתית לחה, כאשר הביצה הייתה בשלבי התייבשות, העקבות כוסו והתאבנו, וכך הן נשמרו. חוקרים סינים דיווחו על מציאת שלד מאובן של דינוזאור, הדומה לעוף, מלפני 85 מיליון שנה. אורכו כשמונה מטרים, גובהו 3.5 מטרים, ומשקלו המשוער בימי חיו היה 1.5 טון. ביצים מאובנות נמצאו במקומות רבים בעולם, ובחלקן נמצאו עוברים של דינוזאורים אוכלי עשב. משקלן 7 ק"ג, ורובן עטופות בקליפה של פחמת סידן מקורית, ולא במינרלים חלופיים, כמו ברוב המאובנים.

הדינוזאורים השתייכו לקבוצה הנקראת "דמויי זוחלים", והם שלטו בכדור הארץ מלפני 210 מיליון שנים עד שנכחדו. על פי החוקרים, הדינוזאורים הראשונים, נעו על שתי רגליים אחוריות, ומאוחר יותר הופיעו דינוזאורים שהלכו על ארבע. מאובנים ראשונים של דינוזאורים, התגלו בשנות העשרים של המאה התשע עשרה, וכונו "לטאות אימה", שזה הפרוש למילה דינוזאורים.

לפני 65 מיליון שנה  (על פי אחת ההשערות), פגע אסטרואיד ענק בכדור הארץ  שגרם לשרפות ענק, לענני אבק עצומים שרחפו באטמוספרה שנים רבות, לפיזור חומרים רעילים ולחסימת אור השמש. זה גרם להשמדת הצמחים הירוקים, הזקוקים לאור על מנת לבצע פוטוסינתזה. חוסר מזון, הוביל לתמותת אוכלי העשב, וכך נעלמו בשרשרת המזון, גם הטורפים. מעריכים שבאותו אירוע, באותה תקופה גיאולוגית, הושמדו 70% מכלל היצורים החיים בכדור הארץ ובתוכם נעלמו כל הדינוזאורים. ידועים מספר מקומות בכדור הארץ שבהם פגעו אסטרואידים גדולים, כמו אריזונה וסיביר. באריזונה פגע מטאור עשוי ברזל, כנראה לפני 25 עד 50 אלף שנה, שיצר מכתש באדמה, בעומק של 180  מטרים, וברוחב של 1.2  ק"מ. מעריכים שהפגיעה הייתה בעוצמה של 3.5 מיליון טון חומר נפץ, עם שחרור אנרגיה רבה, שיכלה להרוס סביבה רחבה.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע