הגנה עצמית של צמח   \ אהוד קלפון

בצילום מקרי של צמח בר, שהותקף על ידי זחלים, התגלתה תופעה מעניינת שלא הייתה ידועה מקודם. חוקרי מכון מאקס פלנק ( Max Plank ) בגרמניה, בדקו את התופעה וכתבו עליה מאמר בכתב העת המדעיCurrent Biology  בינואר 2010 . הצמח שאותו חקרו, הוא טבק בר, הנקרא  Nicotiana attenuate , הגדל במערב ארה"ב.

הצמח פותח את פרחיו בשעות הלילה, לביקוריו של פרפר לילה בשם Hawkmoth הניזון משפע הצוף, ובכך הוא מאביק את פרחי הצמח. יש רק בעיה, שהפרפר אוהב להטיל את ביציו ברקמות הצמח, שמהן בוקעים זחלים המכרסמים וניזונים מחלקי הצמח. בזמן שהזחלים אוכלים, הם מפרישים מיצים שונים מהפה, המעוררים את הצמח להגיב.

הצמח יוצר חומרים רעילים ברקמותיו, המפחיתים את מתקפת הזלילה של הזחלים, וכך הוא שורד. אלא שהצמח אינו מסתפק בכך, והוא משנה את מועד פריחתו משעות הלילה לשעות היום. כידוע, פרפרי הלילה רואים רק בחושך ופעילים מרדת החשכה לשחר, אך לא ביום. זה יוצר מצב חדש עבור פרפר הלילה, שאינו יכול ליהנות מצוף פרחי הצמח וגם אינו יכול לגדל בו את זחליו ולשלים את מחזור חייו.

בשעות הבוקר, נראו צופיות יונקות צוף מפרחי הטבק, ובכך מאביקות את פרחיו, מבלי לגרום לו נזקים. זה אומנם נשמע סידור אידיאלי עבור צמח הטבק, שיש יצורים אחרים שמאביקים את פרחיו מבלי לגרום לו נזקים. אך החוקרים הופתעו לראות שהצמח שב לסורו, ופתח שוב את פרחיו בשעות הלילה במקום ביום, ומיד הגיעו פרפרי הלילה. ההסבר לתופעה זו היא, שהצופיות הלא מזיקות, אינן מאביקות בדרך יעילה, את פרחי צמח הטבק.

לכן הוא "מתגעגע" לפרפר הלילה שהוא מאביק יעיל הרבה יותר, ובעקבות כך, פרחיו מייצרים יותר זרעים. פרפר הלילה שב אל הצוף הרב שמציעים הפרחים, אך גם המשיך להטיל את ביציו בצמח, שמהן בקעו הזחלים המזיקים. צמח הטבק הגיב שוב ביצור חומרים רעילים שהקטינו את הנזק, ושינה את שעות הפריחה, כדי להרחיק ממנו את פרפר הלילה.

מעגל זה חוזר על עצמו בודאי דורות רבים, אך איש לא שם לב לכך עד היום. מכאן אפשר ללמוד שרק מעט אנו יודעים על הטבע הסובב אותנו, ועל מגוון מיני האורגניזמים שבו.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע