חג לכוכב ארץ   \ אהוד קלפון

ביום ה 24 באפריל לפני 40 שנה (1970) הוכרז לראשונה על "יום כדור הארץ" בארה"ב, ובמהלך השנים הצטרפו 180 מדינות. מטרת יום זה, היא להביא  למודעות האדם על הסכנות המאיימות על איכות חייו ועל קיום מיני החי ולצומח בכדור הארץ.

זהו יום של חשבון נפש כלל אנושי, בשמירת הסביבה והאטמוספרה, המשפיעים על תושבי כל העולם. כבר בשנות השישים צצו מנבאי שחורות על העתיד הצפוי למין האנושי מזיהום מקורות מחייתו וסביבת חייו.

מאז שמנהיגי העולם הפנימו שחייבים לשמור על הסביבה, נחקקו חוקים רבים והשתנו דפוסי חיים. חוקים נגד זיהום סביבתי, מים ואוויר, המחייבים לשמור על אוצרות הטבע ומשאבי הקיום, כדי להציל את האדם מפני עולם פגוע וזועף.  

אנו עדים לשינויים שחלים לנגד עינינו במשקעים, בטמפרטורות, במועדי הפריחה, הנדידה, הקינון ועוד. אך יש עדיין קרן אור לאופטימיות, עקב התגייסות מדינות ובני אדם רבים לשמירת הסביבה, מחזור חומרים ומים, תלות יורדת בדלקים פוסיליים, וחיפוש אנרגיות חלופיות.

צריך להכירו כדי לדעת לשמרו: קוטר כדור הארץ בקו המשווה 12,756  ק"מ, והיקפו בקו המשווה 40,000  ק"מ. שלושה רבעים משטחו מכוסים מי אוקיינוסים, צבעו נראה כחול מהחלל, על כן  הוא מכונה "הכוכב הכחול". 97% מהמים הם מלוחים, ורק 2.5% הם מים מתוקים שמהם 70% נמצאים במצב של קרח.

"ארץ" נמצא במרחק של 150 מיליון ק"מ מהשמש, יממתו בת 24 שעות (זמן סיבוב עצמי) ושנתו בת 365 ימים (זמן הקפה אחת סביב השמש). הוא אחד מארבעת כוכבי הלכת המוצקים (כוכב חמה, נוגה, ארץ, ומאדים), בניגוד לארבעת כוכבי הלכת הגזיים (צדק, שבתאי, אורון, ונפטון).

הוא עטוף באטמוספרה המורכבת מ 78% חנקן, 21% חמצן, 0.03% פחמן דו חמצני ועוד, המוחזקת בכוח משיכה רב ואינה נעלמת בחלל כמו בכוכב חמה. בגובה שבין 25 ל 30  ק"מ מעל פני כדור הארץ, נמצאת שכבת אוזון 03 – העוצרת את הקרינה האולטרא סגולית המזיקה המגיעה מהשמש. עונות השנה נגרמות עקב נטיית ציר סיבוב כדור הארץ בזווית של 23.5 מעלות ממישור מילקה (שהוא מישור מסלול כדור הארץ בתנועתו מסביב לשמש).

תשעת כוכבי הלכת (כולל פלוטו), נוצרו לפני 4.5 מיליארד שנים. החיים בכדור הארץ נוצרו לפני 3.5 מיליארד שנים כיצורים חד תאיים בסביבה מימית. עד לפני 180 מיליון שנים, כדור הארץ היה מורכב מיבשה אחת בשם פנגיאה, ואוקיינוס אחד. אז התבקעה היבשה, והתחילו להיווצר יבשות, שנדדו והתרחקו אחת מהשנייה. התרחקות זו נמשכת גם כיום. לכוכב הלכת "ארץ" יש ירח אחד, המרוחק ממנו 384,000  ק"מ. עובי קליפת כדור הארץ המוצקה, נע בין 10 ל 50  ק"מ. השכבה שמתחת לה, היא אלסטית וצמיגה, והליבה עשויה מברזל וניקל.  החלק החיצוני של הליבה נמצא המצב נוזלי, והחלק הפנימי כולו מוצק. 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע