שיטה ונזקיה   \ אהוד קלפון

שיטה מכחילה (Acacia cyanophylla), מופיעה בר בטבע כעץ או שיח סבוך, ונקראת כך בגלל גוון עליה הכחלחלים. זרעי השיטה המכחילה, הובאו לארץ לפני כשמונים שנה, הונבטו במשתלות ובשטחי מחקר חקלאיים, והשתילים הצעירים נשתלו לאורך החוף כדי לעצור חולות נודדים.

כאשר החלו לבנות את הישוב נופית, על גבעות רכס קשט, לא נראו עצי שיטה בשום מקום בסביבה. מאז 1987 ועד היום (2010) חלפו 23 שנים, שבהן התפשטו עצי (או שיחי) השיטה, בשטחים טבעיים שהופרעו, על ידי פיתוח ובנייה, ובצדי כבישים שנסללו. הם מייצרים כמות גדולה של זרעים, הנפוצים לכל עבר ונובטים בקלות בימות הגשמים. לאורך כביש הכניסה לנופית ובתוך הישוב עצמו, יש מספר מקבצים של שיחים צפופים, שהשתלטו על סביבתם, ואין צמחים גדלים בצלם.

לאורך מישור החוף, רואים משטחי חולות, מכוסים בשיחי שיטה מכחילה, בצפיפות רבה, ואינם מאפשרים לצמחייה המקומית להתפתח ולגדול. כתוצאה מכך, משתנה אופיו של בית הגידול, ונפגע המגוון הביולוגי של צמחיית חולות החוף. השיטה המכחילה, מגיעה לגובה של שמונה מטרים, יש לה מערכת שורשים מפותחת ומסועפת, ועליה שומרים על מאזן המים באזורים יבשים. מבחינה בוטנית אין לה עלה אמיתי, כי אם פטוטרת שנעשתה שטוחה ורחבה, נראית כמו עלה ומתפקדת כעלה. גלגול זה של פטוטרת לעלה נקרא פילוד (Phyllode ), שמבנהו קשיח, ושומר על המים מדיות (טרנספירציה) יתר.

הפרחים מסודרים בכדורים צהובים, ובולטים בפריחתם הצפופה, בחודשי האביב. אפשר לראות שיחי שיטה שחדרו לפנים הארץ, לשטחים חקלאיים, וגם לאורך גדות הנחלים. מאחר שזהו צמח פולש דומיננטי, ומסכן צמחים מקומיים, מנסים להילחם בו על ידי כריתת ענפיו וגזעיו, ולהיפטר מזרעיו הרבים, על ידי שימוש בשיטת "חיטוי סולארי". בשיטה זו, מותחים יריעות פלסטיק שקופות על פני הקרקע, סמוך לשיחים, ויוצרים חממה מעל לזרעים. קרני השמש חודרות דרך הפלסטיק, ומעלות את טמפרטורת הקרקע, הפוגעת ביכולת הנביטה של זרעי השיטה.

עצי השיטה, נפוצים בדרום מערב אוסטרליה, ומשם הובאו לאזורים חצי צחיחים בדרום אפריקה, בדרום אמריקה, ובמזרח התיכון. שיטה מכחילה הובאה לאזורים אלה, בעיקר כדי לייצב חולות נודדים לאורך החוף, ושמירה על עצי מטע ופרדס מפני הרוחות. אורך עלה השיטה כ 25 ס"מ, בבסיסו יש בלוטות המייצרות צוף מתוק המושך נמלים. הן ניזונות מהצוף, ומגנות על העלה מפני חרקים, הגוזרים את חלקיו וניזונים מהם. הנמלים גם מעבירות את זרעי השיטה לקניהן, ובכך הן עוזרות בהפצתם.

השיטה המכחילה, נחשבת כצמח פולש מסוכן (בארץ ובעולם) שצריך לעצור אותו, לפני שישתלט על בתי גידול טבעיים, ויהווה מטרד בשטחים חקלאיים. עצי השיטה יוצאים מתחום גידולם, מתפשטים באופן עצמאי, והופכים ל"פליטי תרבות" מזיקים. הם גדלים יפה ומהר, במגוון תנאים ובקרקעות עניות, ומתחרים בקלות עם הצמחים המקומיים. השיטה מגיעה מהר מאוד לפריחה ועשיית זרעים, השורדים בתנאי אקלים קשים, עד לנביטתם. גזעי השיטה צומחים לאחר כריתתם, והזרעים נובטים גם לאחר שריפתם. רבים נלחמים בשיטה המכחילה, אך עדיין לא מצליחים לעצור את התפשטותה המהירה, ובודאי לא להכניעה.
 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע