עמק של חלום   \ אהוד קלפון

השנה (2010), מלאו 100 שנה להתיישבות העברית הראשונה בעמק יזרעאל, והחגיגות בעיצומן. העמים שחיו בעבר ההיסטורי באזורנו, רצו לשלוט על אדמות עמק יזרעאל הפוריות שבהן גדלה תבואה רבה ובעיקר חיטה. העמקים שימשו נתיב רצוף ונוח למעבר סחורות וצבאות, בין מזרח למערב, וכאן עברו הגבולות של שבט זבולון, יששכר ומנשה.

בשנת 1910 הוקם הישוב העברי הראשון, בעמק יזרעאל (בעת החדשה), על ידי "אנשי הקואופרציה" במרחביה. יהושע חנקין רכש 9500 דונם של אדמות פולה בעמק יזרעאל, שעליהן נבנתה חצר מוגנת עבור המתיישבים, ובשנת 1929 נבנה במקום קיבוץ מרחביה. המתיישבים סבלו מהתקפות, ממים מזוהמים ומחלת הטיפוס, ורבים מתו מקדחת. 

בעליה הציונית הראשונה (1904 – 1882), נבנו בעיקר מושבות איכרים, כגון ראשון לציון, פתח תקוה, זיכרון יעקב, ראש פינה ויסוד המעלה. בעליה השנייה (1904 – 1914), נבנתה חווה חקלאית בשם "חוות כנרת", ליד הכנרת, בשנת 1908  שהכשירה פועלים חקלאיים. הקיבוץ הראשון בישראל "דגניה", המכונה "אם הקבוצות", הוקם בשנת 1912 . קבוצת כנרת שבה חי א. ד. גורדון, הוקמה בשנת 1913 ועוד ישובים.

במהלך מלחמת העולם הראשונה, היה רעב בארץ, ולא הייתה עלייה. אך עם סיומה, וכיבוש הארץ על ידי הבריטים, המשיכו לבוא חלוצים בעלייה השלישית (1923 –  1919) ובנו ישובים רבים. בזמן זה, נוספה עוד צורת התיישבות חדשה בשם מושב עובדים. נהלל היה המושב הראשון שהוקם בשנת 1921 על אדמות עמק יזרעאל, על ידי יוצאי הקיבוצים ואנשי העלייה השלישית. המתיישבים הראשונים בעמק עסקו בעיקר בייבוש הביצות, ובראשית המנדט הבריטי, התחדשו המאמצים לרכוש עוד קרקעות להתיישבות. יש חוקרים הטוענים שקדמו לנהלל מושב "עין גנים" (1911) שהתאחד עם פתח תקווה, ומושב "נחלת יהודה" (1913 ) שהסתפח לראשון לציון. אך אי אפשר לקחת את הבכורה מנהלל, שנבנה על בסיס איתן, ומתקיים כמושב עובדים מאז ועד היום. במהלך השנים, העיירות והישובים העירוניים בארץ, קלטו את עיקר העולים, והעיר תל אביב, שהוקמה בשנת 1909 הלכה וגדלה.

גבולותיו של עמק יזרעאל הם: עמק זבולון ומפרץ חיפה במערב, הגליל התחתון בצפון, הר תבור, גבעת המורה ועמק בית שאן במזרח והר הכרמל עם רמות מנשה בדרום. הבקעה המרכזית של עמק יזרעאל מתחלקת לשני אזורים עיקריים: בקעת מגידו ועמק חרוד, ויש גם שלוחות נוספות ממזרח שהן בקעת כסולות וחבל תענך. בקעת מגידו היא הבקעה המרכזית של עמק יזרעאל, צורתה משולש בין הכרמל, הרי השומרון והר תבור ושטחה 380 קמ"ר.

העמק מנוקז על ידי נחל הקישון אל מפרץ חיפה ואל הים התיכון. הקרקע שטוחה ואטומה ומורכבת ברובה מאדמה אלוביאלית (סחף) שהיו בה ביצות ושיטפונות בעבר. עם תחילת ההתיישבות היהודית בעמק בראשית המאה העשרים, הוקמו מפעלי ניקוז ונעלמו הביצות. עמק חרוד הוא חלקו המזרחי של עמק יזרעאל, המופרד מבקעת מגידו על ידי קו פרשת מים, ומנוקז על ידי נחל חרוד מזרחה, לעבר בקעת הירדן. שטחו 40 קמ"ר, ומשתרע בין הרי הגלבוע בדרום, לבין הרי יששכר ורמת צבאים בצפון. כיום חיים במועצה האזורית עמק יזרעאל, כשלושים אלף נפש, על שטח של 350 אלף דונם. יש כאן 15 קיבוצים, 14 מושבים, 8 ישובים קהילתיים, ושני כפרים ערביים.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע