נפלאות המורינגה   \ אהוד קלפון

  

העץ הנקרא מורינגה אוליפרה – Moringa oleifera  מקורו בצפון הודו, ומשם הוא נפוץ לדרום מזרח אסיה, לפיליפינים, לאפריקה, ולדרום אמריקה. הוא נקרא בפי רבים " The Miracle Tree " (עץ הפלא), בגלל שחלקיו מכילים חלבונים, ויטמינים ומינראלים רבים, ומשמש כמרפא למחלות הגוף. העץ מגיע לגובה של  כחמישה מטרים, גם באזורים שחונים, ענפיו ותרמיליו שמוטים, ואפשר לעצבו כשיח גבוה. בארץ הוא גדל בנחל דוד בעין גדי, ומגדלים אותו בערבה להפקת תרופות.

גם בנופית מגדלים שלושה עצים בגינות נוי ליד שני בתים, ואוכלים את עליהם המזינים. המונח "מורינגה" בפוטוגזית של ברזיל, זה כד מחמר משובח, שבו שמרו את מי השתייה, לפני עידן המים הזורמים בבתים, והמקרר.

מחקר שפורסם בכתב העת – Current Protocols in Microbiology  ב 14 במאי 2010 מציין שהעץ עשוי לטהר מים מגורמי מחלות בקטריאליים בארצות מתפתחות. טוחנים את זרעי המורינגה לאבקה, ומוסיפים למים כדי להכשירם לשתייה ללא חיידקים וגם להפוך מים עכורים לצלולים.

החוקרים טוענים שמיליארד בני אדם באזורים אלה צורכים מים מזוהמים שאינם מטופלים, וזרעי העץ יכולים להפחית עד 99% מכמות הבקטריות במים. הם טוענים ששני מיליון בני אדם בעולם, בעיקר ילדים מתחת לגיל חמש, מתים מדי שנה ממחלות הנגרמות מחיידקים במים מזוהמים.

זרעיו של העץ מכילים 40% שמן, שמהם מכינים שמן לבישול (Ben Oil) ושמן למאור. טיהור המים בעזרת זרעי מורינגה, עדיין לא מוכר ונפוץ בארצות המתפתחות, אף על פי שבשטחיהן גדלים מרבית עצי המורינגה בעולם. החוקרים ממליצים לטעת יערות מורינגה לצורכי תזונה ומרפא, ולטיהור מים עכורים ומזוהמים. עלי העץ השופעים חומרים מזינים, נאכלים טריים וירוקים, או כחלק מסלט ירקות. יכולים ליבש את העלים, לטחון אותם לאבקה, ולשמור לאורך זמן כמזון לילדים.  

העלים מכילים ויטמין  C פי 7 יותר מתפוז, ויטמין A פי 4 יותר מגזר, סידן פי 4 יותר מחלב, אשלגן פי 3 יותר מבננה, וחלבונים פי שניים מחלב. הם גם עשירים בוויטמינים  Dו E , ובמינראלים רבים, כגון אבץ, ברזל, מגנזיום, נחושת ועוד.

על פי מסורות עתיקות בהודו, המורינגה הוא עץ פלאים, שחלקיו מזינים את האדם, ומספק מזור ומרפא למחלותיו. למשל: הוא מוריד כולסטרול, עוזר בעיכול, נלחם בדלקות, מחזק את מערכת החיסון, נותן אנרגיה לגוף, ועוד סגולות מרפא רבות, שמצריכות בדיקה במחקרים.       

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע