מטמון כנעני בתל קשיש   \ אהוד קלפון

"רשות העתיקות" בשיתוף עם  "חברת נתיבי גז", החליטו לבצע חפירת הצלה ארכיאולוגית ליד תל קשיש, לפני הנחת צינורות להזרמת גז, למפעלי המפרץ. החפירה שנעשתה במורד הצפוני (השטוח), של התל, הסתיימה באמצע יוני 2010 , ונתגלו בו ממצאים רבים.

במהלך החפירה, נחשפה מערה קטנה, שבה נתגלו כמאה כלי חרס שלמים שחלקם נעשו פה וחלקם הובאו מאיי יוון. נמצאו קערות, גביעים, כלי אוכל ושתייה, פסל פני אישה, וכלי שמן עדינים שיוצרו באי מיקנה, ששימשו כנראה לפולחן במקדש הכנעני מלפני 3500 שנה.

מאחר שתל יוקנעם הסמוך, ואולי עוד תלים אחרים בסביבה, נהרסו בחלקם על ידי שריפה, יתכן שאנשי תל קשיש, מהרו להחביא את אוצר מקדשם, בתוך מערה עד יעבור זעם המלחמה. מגוון הממצאים, שחלקם שימשו בפולחן אלים מקומיים במקדשים, נשארו חבויים במערה מהתקופה הכנענית עד שנמצאו בימים אלה. זוהי תקופה היסטורית שקדמה במאה שנה לכניסת בני ישראל לארץ כנען. 

מאוחר יותר, בתקופת השופטים (לפני 3200 שנה), אנו קוראים על סיסרא, שר צבא יבין מלך חצור, שחנה בחרושת הגויים, לפני צאתו לקרב נגד ברק בן אבינועם ודבורה הנביאה (שהתאספו לרגלי התבור), והוכנע על גדות הקישון. בעת ההיא  היה מעבר הדרגתי מתקופת הברונזה לתקופת הברזל. היו עמים שידעו להתיך עפרות ברזל בתנורים, בטמפרטורה גבוהה, וליצור כלי מלחמה ורכב ברזל, כגון המצרים, הכנענים וגויי הים (הפלשתים), ולעומתם, שבטי ישראל ועמים קטנים במרחב,  עדיין לא היו שם.  

מעריכים שתל קשיש, בדומה לתלים קטנים אחרים, כמו תל מבורך שליד בית חנניה, תל מעמר (תל גבע) ליד שער העמקים (בצומת ג'למי), תל חלי ליד נחל ציפורי ואחרים, היו מיושבים על ידי אנשי משמר, ששמרו על דרכי המעבר ועל הכפרים החקלאיים שמסביבם. מאידך, הדרכים הראשיות שהובילו אל תוך עמק יזרעאל, היו מוגנות על ידי תלים גדולים, מבוצרים וחזקים בהרבה, כגון תל יוקנעם, תל מגידו ותל יזרעאל.

על פסגת תל קשיש, רואים חפירות ארכיאולוגיות, שחשפו שרידים מתקופות היסטוריות ופרהיסטוריות שונות, וחפירה חדשה לרגלי התל, שבה התגלו  ממצאים רבים מעניינים. על מנת להגיע לתל קשיש, נוסעים עד קריית חרושת, ומשם הולכים מעט ברגל ועולים על התל. על פסגתו רואים עמדת ביטון קטנה ששמשה את אנשי ההגנה במלחמת העצמאות, במטרה לאבטח את תנועת כלי הרכב בכביש, שחיבר בין חיפה לישובי עמק יזרעאל.

מראש התל רואים בצד מערב את המוחרקה על רכס הכרמל, שם על פי המסורת היה העימות בין אליהו הנביא ונביאי הבעל. על פי האמונה הנוצרית, תל קשיש הוא מקום קדוש, כי נחל הקישון הזורם לרגליו מוזכר בתנ"ך בהמשך לעמידה של אליהו על אמונה באל אחד, כמו שכתוב במלכים א' י"ח 40. בדרום מערב, רואים את רכס הרי מנשה, ומעבר לו רואים את רכס הר אמיר שבצפון השומרון. ממזרח, משתרע מישור עמק יזרעאל, כשבשוליו הצפוניים נמצאים הרי הגליל התחתון, הכוללים את המורדות הדרומיים של הרי נצרת וגבעות טבעון.

ליד תל קשיש, מתכננים לבנות מחלף גדול של כביש שש, שיפצל את התנועה לשני כיוונים: כביש הפונה לצפון מזרח, ויגיע עד ראש פינה וקריית שמונה, וכביש הפונה לצפון מערב, ויגיע עד צומת אחיהוד, צומת כברי והגליל המערבי.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע