מטע שקדים בראשית האביב

 מטע שקדים בראשית האביב \  אהוד קלפון

 

עצי השקד מתכסים במעטפת לבנה בשיא פריחתם באביב. דבורים רבות מזמזמות במעופן במטע ואוספות אבקת פרחים וצוף אל הכוורת שהובאה למטע בראשית הפריחה. הן מכינות מזון עשיר בחלבונים מהאבקה ועושות דבש עשיר בסוכרים מהצוף .גם השקד מפי תועלת לעצמו מביקורי הדבורים בפרחיו. הדבורים מאביקות פרחי שקד אחרים מאבקה שנדבקת לגופן ובכך לגרום להפריה וליצירת פרי. אכן מתקיימים יחסי גומלין מועילים בין  הדבורים לבין הפרחים. כל אחד מקבל ותורם לזולת ושניהם יוצאים נשכרים בדרכים שונות. בתום הפריחה, נושרים עלי הכותרת הלבנים ומכסים את אדמת המטע במרבד לבן, הנראה מרחוק כשלג צחור.

 

גם זמזום הדבורים פוסק, כי אין לפרחים מה להציע יותר לחרקים. הדבורים עוזבות את המטע ומרחיקות נדוד בתורן אחר פרחי בר בשדה הפתוח להמשך איסוף מזון. גם בעל הכוורת ובעל המטע יצאו נשכרים . הדבורים יצרו דבש בכוורת מצוף פרחי השקד ומטע השקדים יניב פרות רבים בעקבות פעילות הדבורים בו. סביבת המטע באביב, מספקת חוויה של מראות , ריחות וקולות. ציוץ הציפורים מתערבב עם זמזום הדבורים על רקע רשרוש העלים ברוח החרישית. צבעוניות פרחי הכלנית ופרחי השום הלבנים, על רקע הכחול של התורמוס,  יוצרים תחושה של מרבד צבעוני אין סופי. אבן בזלת קטנה בצבצה מבין הרגבים החומים ובלטה בצבעה השחור כקוראת הנני ! " גם אני שותפה בחגיגת הצבעים ". אבני בזלת שמקורן מלבה שהתפרצה מהרי געש שהיו פעילים בסביבה, התפרקו לאט  ויצרו את הקרקע הפורייה של המטע והשדות שמסביב. ברקע שומעים את השילוב הנפלא שבין המקהלה  הקולית של להקת ציפורי השיר לבין הרחשים האחרים שבמטע .

 

החוחיות הבוגרות מבליטות את הצבעים העזים של צהוב ואדום ונבדלות מהצעירות שאינן בשלב החיזור ולא בולטות עדיין. בזים דואים מעל ועורבים חותרים בכנפיהם בכבדות. השמש ניצבת בפאתי מערב ועושה מאמצים אחרונים להבקיע את העננים השקופים הנעים לאיטם מעל למטע . קרניה הפזורות והרפות יוצרות אור רך ונעים לעיניים. אביב באוויר ובנוף, הכול ירוק כאילו שכך הדבר תמיד. אולם גם עונות אחרות מספקות חוויות מרשימות ביופיין ובעוצמתן. דרך עפר העוברת על קו פרשת המים לאורך רכס הגבעות, מפרידה בין מטע השקדים לבין  שדה תלתן ירוק. בהמשכו של המורד האחד , משתרע שדה זרוע כלאיים. צמחי שיבולת שועל גדלים זקופים ועליהם מטפסת בקיה בקנוקנותיה. החקלאי רוצה לנצל את השדה באופן יעיל ושיהיה ערך תזונתי רב ומגוון למספוא שייתן לפרותיו. זהו גידול בעל המסתפק בגשמי החורף הנאחזים בקרקע ללא תוספת השקיה . בהמשכו של המורד השני משתרע שטח גדול בצבע חום , המעובד לפי קווי גובה כדי למנוע סחף אדמה בימי הגשמים . אדמה זו נחרשה בסוף הקיץ ונשארה מאווררת עם רגביה הגדולים כדי לספוג את מי הגשמים במלואם עד לזריעת האביב של גידולי הקיץ.

האווירה מסביב שקטה ורגועה , הגבעות המעוגלות מבליטות רכות , האוויר חמים, הריחות משכרים והצבעים עזים ומרהיבים. רק מצוק אחד בולט באופק ומפר את הרציפות המתונה של הגבעות הרכות . איך נוצר מתלול זקוף בנוף הקירטוני הרך של הגבעות הנמוכות? בעמק הקטן שלרגלי המצוק נמצא נחל המנקז את מי הגשמים מזרחה . קל לעקוב מגבוה אחר אפיק הנחל בגלל צמחי הקנה הגדלים בגדותיו המתפתלים ומבליטים את דרכו. השמש שקעה מעבר לאופק והאור הועם. ערפל דק החל למלא את האוויר ובמטע התחילה התעוררות של חיים מסתוריים בחשכה המתקרבת. ציפורים שהתקבצו בו ללינת הלילה, השמיעו את קולותיהן המגוונים וסיפרו את חוויות היום שחלף . בהדרגה נדמו הקולות האחרונים , העלטה התגברה ושקט חזר לשרור במטע רק לזמן המעבר בין אור לחושך.