הסתיו באוויר של סוף הקיץ   \  אהוד קלפון

 

טפטוף קל של גשם על חצבים פורחים , אוויר צלול מאבק של קיץ , וקרירות נעימה בערבים, מבשרים את ניצני הסתיו. בשמים חולפות הציפורים הראשונות, הנודדות מהצפון הרחוק, עם ציוצים מיוחדים שאינם נשמעים בקיץ. קולו של התור נדם כי הוא הקדים לנדוד דרומה ובאביב הוא ישוב בחזרה. רק קולה המונוטוני של הצוצלת ממשיך להדהד במרחב בכל עונות השנה. חבצלת החוף פורחת במלוא הדרה ובסתיו היא תוציא הלקטים עם זרעים שחורים שיתפזרו בסופות החורף.

 

בשדות קוטפים כותנה, במטעים קוטפים תפוחים, בכרמים בוצרים ענבים, וגם רימונים, תאנים ותמרים נמכרים בשווקים. השמים בהירים ורק עננים יחידים מצליחים להגיע שלמים בשלל צורות אמנותיות ודמויות מיתולוגיות. הצופיות יונקות צוף מפרחים רבים בגינות הנוי. הזכר הבולט בצבעיו העזים, מרפרף מעל הפרח ושולח את לשונו הארוכה עד לצופנים ויונק מהם צוף. מיד מופיעה צופית נקבה ,דלת צבעים, ומרפרפת בכנפיה במהירות באוויר כשהיא יונקת צוף מפרח אדום של היביסקוס, בעזרת לשונה הארוכה.

 

הצללים מתארכים גם בצהרי היום כי השמש הנמיכה בזווית קו הרקיע. גם ימי החמסין היבשים באים להכריז על גסיסת הקיץ והופעת הסתיו. יום חם מתחלף ביום קריר, יום בהיר ביום מעונן ויום לח ביום יבש, זאת עונת הסתיו ותהפוכותיה. גם שנה חדשה נכנסת עם צפונותיה, האם תביא גשמי ברכה בעקבותיה או ימים שחונים, ללא מטר, בכנפיה. משיב הרוח ומוריד הגשם, היא ברכת הסתיו והחורף שמחליפה את ברכת מוריד הטל של הקיץ. התבואות נאספו בשדות, חג האסיף חלף ועיני כולם נשואות לשמים כדי לראות סימנים לענני ברכה שיביאו עימם שפע לשנה הבאה.

 

להקות של חסידות חולפות מעל בדאייתן דרומה, דורסים למיניהם חולפים בשריקות צורמניות, וציפורי שיר קטנות מופיעות לפתע בגנים. לאנשים המחוברים אל הטבע ואל השדות זאת הרגשה של סתיו בכל פינה ומקום. יש שמחה מהולה בעצב, כי הקיץ חלף ועימו הרגשת החופש, הים והחול הזהוב. אולם הגיע אוויר צלול ונעים ותחושות רומנטיות של סתיו בטבע ובשירים. לאורך גדות הנחלים הפטל נותן את פריו וצמחיית המים בשיא יופייה. היא תראה נבולה בחורף דווקא כשהצמחים החד שנתיים פורחים בשדות שמסביב. זה הזמן לחדש את הקשר עם הטבע על כל גווניו, לאחר מסתור ארוך מפניו, מחום הקיץ שבשדותיו.