צמחי קוצים בסיוון   \ אהוד קלפון

חודש סיוון מביא עימו את הקיץ החם והבריזה הימית הקבועה המצננת את האוויר בשעות אחר הצהריים.  פרוש השם סיוון או סיוונו (בבלי) הוא "להט החמה" ובמקרא הוא נקרא החודש השלישי "בחודש השלישי לצאת בני ישראל ממצרים" (שמות,י"ט). חודש סיוון נזכר לראשונה במגילת אסתר "בחודש השלישי הוא חודש סיוון" (פרק ח', פסוק 9). סיוון בא עם שפע של צמחים קוצניים חד שנתיים, שסיימו את חייהם ומפזרים את זרעיהם.

הצמחים הקוצניים מכריזים כי בא הקץ לחד שנתיים ומאותתים כי הקיץ בפתח. הקוץ הוא למעשה חלק הצמח ההופך לחוד דוקרני ואין לכנות צמח קוצני בשם קוץ. הם שייכים לקבוצה גדולה של צמחים חד שנתיים שזרעיהם נובטים עם רדת גשמי הסתיו, מוציאים גבעולים ועלים בחורף, פורחים בראשית האביב, עושים פרות וזרעים במהלכו של אביב ונובלים בסופו.

אלו צמחים קוצניים נראה כמעט בכל מקום בארץ , הבולטים מביניהם הם ברקן סורי וגדילן מצוי. הברקן הוא צמח חד שנתי נפוץ בכל הארץ, הנראה ירוק בחורף ובאביב ומת זקוף בקיץ. בקרקפת הברקן יש חפים ( שהם עלים או קשקשים) המקיפים את אותה .החפים ארוכים, קוצניים, מסתעפים וצבעם סגול. במרכז הקרקפת יש פרחים צינוריים בצבע ארגמן סגול, הפורחים מחודש מארס עד יוני. עליו של הברקן גזורים וקוצניים, והעורקים שלאורכם צבעם לבן. הגדילן המצוי גם הוא צמח חד שנתי, עשבוני קוצני, בעל תפרחת ארגמנית המוקפת בקוצי מעטפת ארוכים. העלים התחתונים גדולים מאלה שבחלק העליון של הצמח, ולאורך עורקיהם בולט הצבע הלבן. לאלה שקשה להם להבחין בין גדילן לברקן, קל לראות שאצל הברקן, קוצי המעטפת הם ארוכים, מסועפים ולא סימטריים. השם ברקן בא מצורת סידור העלים על הגבעול בנראים כמו ברק. קוצי המעטפת של הגדילן הם סימטריים, ישרים ולא מסועפים.

חוח עקוד הוא צמח עשבוני חד שנתי קוצני, ממשפחת המורכבים  הנפוץ בשדות ובצדי דרכים. הוא פורח בצהוב עד סוף האביב ואז הוא מתייבש ומת זקוף. הוא נפוץ בשדות החקלאיים ובצדי דרכים כמו שכתוב "תחת חיטה יצא חוח"  (איוב, ל"א, 40 ). הזרעים נובטים עם רדת גשמי הסתיו והחורף, נשארים נמוכים בחורף ומתפרצים לגובה באביב. הקוצים נמצאים בקצות העלים וגם לאורך כל הגבעול (שזה סימן היכר לחוחים). בתפרחת הצהובה יש רק פרחים לשוניים ( לרוב המורכבים יש  קרקפת המורכבת מפרחים צינוריים במרכז, ולשוניים בהיקף). מידי יום נפתחים פרחים חדשים בבוקר ונובלים עד לשעות הצהריים (פרח של יום אחד). הפריחה של החוח העקוד נמשכת מחודש מאי עד סוף יולי. יש עוד צמחים עשבוניים חד שנתיים קוצניים המסיימים את חייהם בעונה זו, כגון צמח הקיפודן הדומה בכדור התפרחת שלו לקיפוד, חרחבינה מכחילה,  דרדר הקורים, ריסן נאכל, קיצנית עטופה, קורטם דק ועוד.       

חודש סיוון הוא בן 30 יום, שבתחילתו חל שבועות (בשישה בחודש) ובסופו הוא נוגע בתמוז החם. על פי התלמוד בסוף חודש סיוון תמה תקופת ניסן  ומתחילה תקופת תמוז. על פי חלוקה זו סומנו ארבעה חודשים שמתחילים ארבע עונות ( תקופת ניסן, תקופת תמוז, תקופת תשרי ותקופת טבת. אולם במקורות אחרים חילקו את ארבע עונות השנה כך: חצי כסלו, טבת וחצי שבט – חורף.  חצי שבט, אדר וניסן – אביב.  אייר, סיוון, תמוז, אב ואלול – קיץ. תשרי, חשוון וחצי כסלו – סתיו. ויש גם חלוקה לשתי עונות בלבד: ימות הגשמים , וימות החמה

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע