פריחה בראשית הקיץ   \ אהוד קלפון

בחום של סיוון (יוני), יש עדיין צמחים פורחים בגבעות טבעון - נופית, בגליל התחתון המערבי ובכרמל, בפרט במפנים הצפוניים והצפון מערביים. אפשר ללכת לטייל לפנות ערב גם בעונה זו וליהנות מהצמחים המאחרים לפרוח וגם מנופי ההר והעמקים שמסביב. מה אפשר לראות בשולי החורש ובמחשופי הבתה שבצדי שבילי ההליכה. אחד מהצמחים הבולטים בפרחיהם הלבנים הגדולים, הוא הצלף הקוצני. הוא מוזכר בספרות התלמודית (אביונה), ומכונה "עז באילנות" משום שקשה לעקור אותו. אל תנסו לקטוף פרח כי קוציו של הצמח כפופים כלפי פנים, ואפשר להידקר מהם כשמחזירים את היד מתוך הצמח. זהו בן שיח ממשפחת הצלפיים שמשיר את עליו ומתייבש בסוף הקיץ. פרחיו הלבנים נפתחים בערב ונובלים בבוקר והפריחה נמשכת מאפריל עד סוף יוני. הניצנים הסגורים של הפרחים (פקע), משמשים למאכל.

שלמון יפואי (משפחת השלמוניים), הוא צמח חד שנתי שפרחיו (הלבנים ורודים), נישאים בתוך קרקפת בקוטר של ס"מ אחד. הוא פורח ממאי עד ספטמבר וגדל בצדי דרכים, בכל המזרח התיכון. דרדר הקורים שייך למשפחת המורכבים, הוא צמח חד שנתי קוצני והפריחה הצהובה שלו, נמשכת מאפריל עד יולי. עכנאי שרוע, ממשפחת הזיפניים, הוא צמח רב שנתי מכוסה בזיפים ובשערות, הגדל בבתות במזרח הים התיכון. הגבעולים הצומחים באביב, נושאים עלים ופרחים הנפתחים ליום אחד בצבע ורוד ולמחרת הפרחים הופכים כחולים. הפריחה נמשכת מחודש מארס עד אוגוסט. 

חרחבינה מכחילה (משפחת הסוככיים), הוא צמח קיץ קוצני, הנפוץ בבתות ופורח מחודש מאי עד אוגוסט. פרחיו הקטנים ערוכים בקרקפות. אזוב מצוי (זעתר) ממשפחת השפתניים, הוא בן שיח נמוך שעליו מדיפים ריח מהשמן האתרי שבהם ומשמש כתבלין. עלי הקיץ קטנים מעלי האביב, התפרחות כדוריות צפופות והפריחה נמשכת מאפריל עד ספטמבר. הוא גדל בבתות, במקומות סלעיים בכל האזור. גידולו בטבע הולך ומצטמצם בעקבות קטיף לא מבוקר (ולעתים מסחרי) שנעשה בכל מקום שבו הוא גדל בארץ ישראל. היום הוא צמח מוגן ואסור בקטיף באופן מוחלט. בוצין מפורץ ממשפחת הלועניתיים, הוא צמח דו שנתי, המפתח בשנה הראשונה שושנת עלים רחבה ובשנה השנייה צומחים גבעולים נושאי פרחים צהובים. השם הארמי "בוצינה" פירושו מנורת המאור, כי גבעוליו פרושים לצדדים כמו מנורת הקנים. הוא נפוץ בצדי דרכים, ובמקומות סלעיים כמעט בכל מקום.

קיפודן מצוי ממשפחת המורכבים, הוא צמח רב שנתי קוצני עם קרקפות קוצניות ופרחים בצבע כחול. הוא דומה במראה קרקפותיו הכדוריות לקיפוד ומכאן שמו. הוא פורח מחודש מאי עד יולי ונפוץ  מאוד באזור. שומר פשוט ממשפחת הסוככיים, הוא צמח רב שנתי שעליו גזורים ופרחיו הצהובים מסודרים כסוכך. הוא גדל בבתות ובאדמות טרשים במזרח הים התיכון. משתמשים בו לתעשיית סוכריות, למשקאות, ופריחתו נמשכת מיוני עד חודש ספטמבר.

קורטם דק ממשפחת המורכבים, הוא צמח חד שנתי קוצני, בעל פרחים צינוריים בצבע ארגמן- ורוד. הפרחים שבהיקף הקרקפת, הם פרחים זכריים ובמרכז יושבים הפרחים הנקביים. הפריחה נמשכת מחודש מאי עד אוגוסט והוא נפוץ בשטחים פתוחים בכל מקום בקרקעות גיריות רדודות. גזר קפח ממשפחת הסוככיים, הוא צמח דו שנתי, כלומר בשנה הראשונה יש לו גבעולים ועלים גזורים ירוקים היוצרים מזון בתהליך הפוטוסינתזה ואוגרים אותו בתוך השורש ההולך ומתעבה על מנת שבשנה השנייה יוכל ליצור את תפרחת הסוכך ואת הזרעים בעזרת המזון שנאגר בשנה הראשונה.

קיצנית עטופה (כרתית), הוא צמח רב שנתי קוצני ממשפחת המורכבים, בעל קרקפת צהובה.  הוא גדל בבתות ובחורשים פתוחים בגליל ופורח מסוף יוני עד אוגוסט. קיצת מסולסלת (מורכבים), הוא צמח חד שנתי קיצי בעל פרחים צהובים. הוא נפוץ בצדי דרכים ובמקומות פתוחים ופורח מיוני עד ספטמבר. הוא עולה חדש בארץ, מוצאו מאמריקה הצפונית וגם קרובת משפחתו הקיצת הקנדית עלתה לארץ והתאקלמה יפה. סולנום שעיר ממשפחת הסולניים הוא צמח רעיל מאוד. פרחיו זעירים לבנים הנפתחים באביב, הפירות ענבה והפריחה נמשכת עד סוף הקיץ. סולנין הוא חומר רעל הנמצא ברקמות כל צמחי משפחת הסולניים ובעלי החיים אינם אוכלים אותו. עוקץ העקרב (זיפניים), הוא צמח חד שנתי הפורח ממאי עד ספטמבר והוא נפוץ בצדי דרכים. פגם מצוי (פגמיים), הוא שיח בתות המגיע עד לגובה של מטר אחד, בעל ריח חריף ביותר הנובע מהשמן האתרי שבתוך הבלוטות השקופות שבכל חלקיו. הפרחים צהובים והפריחה נמשכת מחודש פברואר עד סוף יוני.

פרגה מקרינה היא צמח עשבוני נמוך בגובה  30 עד  40 ס"מ, ממשפחת הפרגיים. זהו צמח חד שנתי הפורח בצהוב בחודשים אפריל - יוני. הפרגה נדירה בסביבה, ומעט הצמחים שנמצאו, גדלים כולם רק במפנה הדרום מזרחי. העלים העליונים של הפרגה מחולקים שסועים והעלים התחתונים מאורכים. כל פרח יושב על עוקץ נפרד קצר, היוצא מחיק העלה. לפרח יש שני עלי גביע ירוקים, ארבעה עלי כותרת צהובים, ואין סוף אבקנים (כלומר למעלה מעשרה). העלי נמוך מהאבקנים והוא יושב על המצעית. הצלקת היבשה הנשארת בראש הפרי הסרגלי הארוך, נראית כמו שתי קרניים ומכאן השם "מקרינה".     

בעונה זו של השנה מרגישים עדיין את חמסיני האביב האחרונים, שנפרדים מאתנו לאורך חודשי הקיץ ושבים בסתיו. בארצות הצפון הקיץ מתחיל (על פי לוח השמש) רק ב21 ביוני שהוא היום הארוך ביותר בשנה, אולם באזורנו הקיץ כאן כבר מסוף מאי או מחג השבועות. בשדות הקמה מתנהלת עבודת הקציר בחודשי מאי - יוני וחבילות הקש פזורות בשדות השלף. עצי השקד שפרחו בראשית האביב כבר מניבים פרות ירוקים אכילים. הנשירים במטעים כגון, תפוחים, אגסים, אפרסקים, שזיפים ומשמש לבלבו באביב ונושאים פרות קטנים שיבשילו במהלך הקיץ. גם רימונים, תאנים וגפנים שעמדו בשלכת, מראים את פרותיהם הזעירים. לעומתם עצי פרי ירוקי - עד כגון תמרים וזיתים רק סיימו את פריחתם ויניבו את פריים בסתיו. בשדות הבור, הצמחים החד שנתיים סיימו ברובם את מחזור חייהם והם נמצאים בשלבים של הפצת הזרעים. הצבע הירוק של האביב עם עושר גווני הפריחה, מתחלף בהדרגה בצבעי צהוב אפור של צמחים נבולים. בולטים יותר שלדי הצמחים הקוצניים (החד שנתיים) כגון ברקן, גדילן, חוח, קורטם, דרדר, קיפודן ועוד.

אולם יש עוד מעט צמחים פורחים כגון, פרגים בצבע  אדום, נירית הקמה בצהוב, גזר קפח בלבן, ניסנית בצהוב, חוטמית זיפנית בורוד, עולש בכחול, פרחי בוצין מפורץ בצהוב, פרחי צלף קוצני בלבן ועוד. בזמן שבשדות הבור הצמחייה נבולה, מתחילה הפריחה של צמחי גדות הנחלים כגון, פטל קדוש והרדוף הנחלים, ובחולות חוף הים פורח נר הלילה החופי. מזג האוויר מתייצב, אין יותר הבדלי טמפרטורה קיצוניים בין שעות היום לשעות הלילה ואין תהפוכות ושינויים פתאומיים במזג האוויר. הבריזה הימית נושבת בקביעות משעות הצהריים עד הערב ונעלמת בשעות הלילה והבוקר.

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע