מתקפת החיפושיות החומות  ( Maladera matrida) \ אהוד קלפון

מאין באות להקות החיפושיות החומות המטרידות אותנו במהלך הקיץ בנופית?  זוהי חיפושית זבלית חומה בשם מלדרה מטרידה, שהתגלתה בארץ בשנת 1983 והיא נפוצה בכול המזרח התיכון . אורכה 10 מ"מ, היא פעילה בשעות הערב והלילה וישנה בכל שעות היום. הזכר קטן בהרבה מהנקבה, קצה בטנו מעוגלת ולנקבה יש שתי לוחיות אלסטיות בקצה הבטן הנפתחות להטלת ביצים ולכן בטנה נראית ישרה.

 החיפושיות האלו יוצאות בשעות הערביים מאדמה לחה שבה יש גידולי שדה שונים ומתאספות בלהקות גדולות  לצורכי הפריה ותזונה. בסביבתנו, לאורך נחל ציפורי, יש שדות גן ירק מושקים בקיץ, המשמשים מקום אידיאלי להתרבות החיפושיות החומות המגיעות בלהקות גדולות גם לנופית. הנקבה מטילה מאות ביצים בשורשי צמחים באדמה לחה עשירה בחומר אורגני, הזחלים הבוקעים מהביצים, אוכלים את שורשיהם של גידולי הגן והשדה, וגם של הדשאים. הבוגרים לעומת זאת ,כלומר החיפושיות עצמן, ניזונות מעלים של צמחי גן ירק ומעלים של עצי מטע ופרדס וגורמים להם נזקים.

לחיפושיות החומות (מלדרה מטרידה) אין אויבים טבעיים בארץ, הן מתרבות מהר ואוכלוסייתן הולכת וגדלה. הטיפול העיקרי נגדן נעשה בעזרת ריסוסים שונים בשדות החקלאיים, אולם גני הירק שלאורך נחל ציפורי, מהווים מקומות מחייה והתרבות מתאימים לכל הקיץ. הנקבה מושכת את הזכרים בעזרת ריח הנובע מתרכובת של פרומונים מיניים הנמצאים על הכיסוי הכיטיני שעל גופה. אם נפיץ ריח חזק בגינה, למשל של נרות קטורת או משהו אחר, זה עשוי להפריע למשיכה שבין הזכרים לבין הנקבות ואולי הם יבחרו לא להתקהל בגינות שלכם (שווה לנסות).

החיפושית הצעירה היוצאת מהאדמה בפעם הראשונה לאחר שלבי הגידול, צבעה בהיר. תוך יום אחד היא מקבלת גוון חום בהיר ולאחר ימים נוספים, היא מקבלת גוון חום כהה. להקות החיפושיות החומות מתחילות להופיע כבר בחודש מאי, אולם הן הולכות ומתעצמות לקראת סוף הקיץ. החיפושיות האלו, אינן מסוכנות לאדם, אינן עוקצות וגם לא נושכות (הן צמחוניות). לעומת זאת, טרדתן נובעת מפלישות בלתי צפויות של להקות ענקיות לחצרות מוארות, לגינות, למרפסות, וגם לתוך הבתים. אל תדרכו על החיפושיות הנופלות על הרצפה, כי מופץ מהן ריח חריף עז לא נעים. אם תרצו להזמין חברים לשבת אתכם בגינה מוארת, בערב של קיץ,  רצוי שלא תופתעו מפלישה פתאומית של החיפושיות האלה. אפשר להשתמש בריסוס רגיל נגד חרקים, על מנת לרסס את פינת הישיבה בחוץ, עוד לפני הגעת החיפושיות  והאורחים. עדיף לחשוב מראש על רפואה מונעת, מאשר להתמודד עם הבעיה  המופיעה באופן פתאומי בקיץ.