התחממות כדור הארץ \ אהוד קלפון

החוקרים של היום כבר לא מתווכחים על השאלה האם כדור הארץ מתחמם, כי לכולם ברור שכן. משנת 1860 עלתה הטמפרטורה בכדור הארץ בחצי מעלה צלזיוס ומעריכים שבעוד מאה שנה היא תעלה בשלוש וחצי מעלות.

הסיבה להתחממות כדור הארץ, היא הפעילות המזיקה של האדם. מאז המהפכה התעשייתית והטכנולוגית, האוויר הולך ונעשה מזוהם בקצב מהיר. מסביב לכדור הארץ יש שכבה דקה ופגיעה של אטמוספרה השומרת באופן טבעי על החום הנוצר מסביבו ולא בורח לחלל. הרכב האוויר באטמוספרה הוא 79% חנקן, 20% חמצן, ועוד אחוז אחד של תערובת של פחמן דו חמצני, אבק וגזים נוספים.

כאשר אומרים אפקט החממה מתכוונים לשכבת האטמוספרה השומרת על חום הארץ כמו חממה העשויה זכוכית או פלסטיק שקוף, המאפשרים לקרני השמש לחדור ולחמם את האוויר בחממה והחום אינו יכול לברוח. לירח שלנו למשל אין שכבת אטמוספרה מסביבו והטמפרטורה שלו עולה מאוד ביום ויורדת הרבה מתחת לנקודת הקיפאון בשעות הלילה. אם תפגע "סמיכת החממה" שהיא האטמוספרה שמסביב לכדור הארץ, החום יברח לחלל והטמפרטורות ירדו אל מתחת ל20 מעלות צלזיוס. התוצאה תהיה שהארץ עם הנהרות , הימים והאוקיינוסים יקפאו והארץ תיהפך למדבר של קרח.

בחממה הטבעית של כדור הארץ, חודרים קרני השמש דרך שכבת האטמוספרה השקופה, האוויר מתחמם והחום אינו בורח אל מרחבי החלל. אולם אם מזהמים את האוויר בגזים הנפלטים מרכבים ומתחנות כוח המייצרות חשמל על ידי שריפת דלקים ופחם ומתהליכי פרוק האשפה, אז עולה ריכוז גזי החממה. הגזים היוצרים את אפקט החממה הם כלורו – פלואורו - פחמנים(CFC), פחמן דו חמצני, חנקן חד חמצני, גז מיתן, גזים אחרים ואידי מים. המולקולות של הגזים האלה בולעות את החום והטמפרטורה עולה ברחבי כדור הארץ. התוצאה של התחממות זו ואפילו במעלות אחדות, תביא להמסת הקרחונים בקטבים ובהרים הגבוהים, המים יעלו בימים ובאוקיינוסים ויציפו חופים נמוכים. באזורים רבים תהיינה בצורות קשות מעצירת הגשמים, ירידת היבולים החקלאיים, שרפות רבות ישתוללו ביערות ובמרחבי הנופים היבשים,  גלי חום יתפתחו, ובאזורים הממוזגים כמו בצפון אירופה, ירדו גשמים רבים שיעלו את מפלס המים בנהרות ויציפו עמקים נרחבים ברחבי היבשת.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע