גמל שלמה מועיל בגינה \ אהוד קלפון

גמל שלמה הוא חרק מועיל לאדם כי הוא (קרניבור) טורף חרקים ומאזן את אוכלוסייתם. הוא אינו נושך את האדם, אינו גורם לו נזקים ואינו מעביר מחלות. הבולט מכולם בארץ הוא גמל שלמה ירוק. הוא יושב על ענף עץ או שיח (כשהוא מוסווה היטב) ללא תנועה ואורב לחרקים. לגמל שלמה שתי רגליים קדמיות ענקיות, המצוידות בשתי שורות קוצים, שבעזרתן הוא צד מגוון גדול של חרקים בזריזות רבה. בהרבה מקומות בעולם וגם בארץ גמל שלמה הוא חרק מוגן ואסור לפגוע בו בגלל התועלת הרבה שהוא מביא לאדם במלחמתו במזיקי השדה המטע והכרם.

לזכר יש מחושים יותר ארוכים מאלו של הנקבה,  בטנו ארוכה וצרה וכנפיו ארוכות מאורך בטנו. בטן הנקבה רחבה ואורך כנפיה הם כאורך בטנה. עונת ההזדווגות בין הזכר לנקבה מתחילה באביב ולאחר מכן מת הזכר או נטרף.  הנקבה  מטילה בין 200 ל300 ביצים במרוכז בתוך ריר מוקצף וגם היא מתה מיד או זמן מה לאחר מכן. הפקעת נקרשת באוויר ושומרת על הביצים כחודש ימים עד לבקיעתן. מהביצים יוצאים גמלי שלמה זעירים בהירים חסרי כנפיים והגלגול שלהם הוא חסר (כלומר אין שלבי הזחל והגולם). הצעירים ניזונים מכנימות עלים, זחלי חרקים וגם טורפים אחד את השני (יש קניבליזם ביניהם בכל דרגות התפתחותם).

תקופת הגידול נמשכת מהאביב עד לסתיו ואז חל עיכוב בגדילתם בחודשים הקרים של החורף. בראשית האביב, הם מגיעים לבגרות מלאה ומוכנים להזדווג, להטיל ביצים, להעמיד דור חדש ולעבור מן העולם. יש קרוב ל2000 מיני גמלי שלמה בעולם באזורים טרופיים, סובטרופיים, ובאזורים ממוזגים.  המינים הגדולים מגיעים לגודל של 15 סנטימטרים והמינים הקטנים מגיעים לגודל של סנטימטר אחד בלבד. הצבעים שלהם נעים מירוק בהיר עד לורוד. גמלי שלמה מסווים את עצמם היטב כדי לשרוד נגד טורפים כגון ציפורים, עטלפים וזוחלים למיניהם.

יש גמל שלמה שחי באפריקה וגם במזרח אסיה שנראה בדיוק כמו הפרח שעליו הוא עומד. חרקים רבים רואים רק את הפרח ומתקרבים אליו מרחוק כדי למצוץ צוף ולאסוף את האבקה, וכאשר הם נוחתים על גמל שלמה המוסווה בפרח, הם

מיד נטרפים על ידו. לגמלי שלמה יש ראש משולש עם עניים מורכבות ענקיות הרגישות לכל תנועה ממרחק של 15 מטרים. כאשר הוא תופס חרק, הוא נושך אותו באזור הצוואר והראש כדי לשתק אותו ומיד מתחיל לאכול אותו בעזרת שני זוגות לסתות הלעיסה. הוא ניזון מחגבים, חרגולים, צרצרים, חיפושיות, פרפרים, עכבישים, וגם טורף גמלי שלמה אחרים. יש לו זוג כנפי חפייה וזוג כנפי תעופה קרומיות מקופלות, אולם הוא אינו מטיב לעוף.

הוא נקרא באנגלית (Praying Mantis ) כשהמונח Mantis בא מיוונית ופירושו נביא או איש קדוש "המתפלל" (Praying ) בתנועות רגליו הקדמיות. השם הלטיני (מדעי) של גמל שלמה ירוק הוא: Sphodromantis viridis

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע