חודש אייר    \ אהוד קלפון

השם אייר (איירו) שפירושו אור, הגיע עם עולי בבל לירושלים והוא החודש השני מניסן (שהיה ראש חודשים מיציאת מצרים) והשמיני מתשרי.  שמו במקרא הוא "ירח זיו" כי זיו אורה של החמה, בוהק וזוהר בקרינה רכה ללא החום הלוהט של תמוז ואב. "בשנה הרביעית בחודש זיו הוא החודש השני למלוך שלמה (מלכים א, פרק ו'- 1). המזל של חודש אייר הוא שור, כי אבותינו החקלאים קישרו בין השור החורש בשדות וברכת תנובת השדה. בלוח גזר, שהיה הלוח העברי החקלאי הקדום, לפני בית ראשון, נקרא חודש אייר בשם "ירח קציר שעורים", כי מסוף ניסן ותחילת אייר קוצרים את השעורה המבשילה כחודש לפני החיטה.  

זהו חודש שכולו נמצא בתוך ספירת העומר הנמשכת שבעה שבועות (49 יום), מפסח עד לחג השבועות שחל ביום החמישים. "שבעה שבועות תספור לך מהחל חרמש בקמה תחל לספור שבעה שבועות" ( דברים ט"ז, ט). הכרזת העצמאות של מדינת ישראל הייתה ביום ה' באייר תש"ח (14.5.48 ). ביום כ"ו באייר תשכ"ז, ( 5.6.1967 ) בשנה העשרים למדינת ישראל, החלה מלחמת ששת הימים. כ"ח באייר הוא יום ירושלים, י"ח באייר (ל"ג בעומר) הוא יום ההילולה לרבי שמעון בר יוחאי במירון.

חודש אייר על פי הקבלה, הוא חודש של רפואה נפשית וגופנית כי המילה "אייר" היא ראשי תיבות של "אני אדוני רופאיך" (שמות ט"ז, כ"ו). חודש זיו, אור (אייר) הוא הזמן שעל האדם לבחור באור ולהרחיק את החושך מחייו ולצעוד בדרך סלולה וישרה.

במהלך חודש אייר, פריחת  האביב הולכת ופוחתת, אולם יש עדיין מעט חד שנתיים וגיאופיטים פורחים. בולטים השינויים שחלים בהדרגה בנוף, מהגוון הירוק, לירוק- צהוב עד צהוב. רוחות השרב החמות האופייניות לאביב, מזרזות את הקמילה ואת המעבר למראה השחון.  במרחבי העמקים, החיטה בשלה ומוכנה לראשית הקציר בשבועות.       

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע