ארץ מתקרב למארס  \ אהוד קלפון

פעם בשנתיים, אנו חוזרים על אותה חוויה של התקרבות בין שני כוכבי הלכת ארץ ומארס (מאדים). השנה זה קורה  ב 31 בחודש אוקטובר 2005. התקרבותם והתרחקותם (במהירות של 36 אלף קמ"ש), נובעים מהתנועה האליפטית שכל אחד מהם עושה מסביב לשמש. המרחק המרבי ביניהם הוא  225  מיליון ק"מ, אולם פעם בשנתיים הם מתקרבים עד למרחק של 70 מיליון ק"מ. כוכב ארץ, נע מהר יותר במסלול פנימי (קרוב לשמש) ומקיף את השמש פעם בשנה. כוכב מארס (מאדים) נע לאט במסלול חיצוני ומקיף את השמש בערך פעם בשנתיים. בסוף אוקטובר (05)  מגיע כוכב ארץ  לקרבה מקסימאלית למארס , חולף על פניו ועובר אותו. כוכב הלכת מארס נקרא על שם אל המלחמה הרומי ובעת העתיקה חששו מהתקרבותו לארץ, כי האמינו בכוחות ההרס שהוא עלול להביא עליהם ועל סביבתם.  

מדוע  חשוב לדעת מתי יש התקרבות בין ארץ למארס?  המדענים של נאסא  (NASA) שלחו בחודש אוגוסט (05 ) חללית למסע של שישה חודשים, שתגיע למארס  בחודש מרץ 06.  אם היו שולחים חללית במועד אחר, המרחק בין ארץ למארס היה גדול יותר והמסע בחלל היה נמשך זמן רב יותר. החללית שתגיע למארס , תשהה בתחום כוח המשיכה שלו שנתיים ותקיף אותו הרבה  פעמים לצורכי מחקר צילום ומיפוי. המצלמות המשוכללות יצלמו עצמים בגודל של פחות ממטר, ראדאר הסאונדר יחפש מים מתחת לפני הקרקע, ספקטרומטר ימפה את המינרלים שעל פני הכוכב ומכשירים אחרים ינתחו את האטמוספרה ויעקבו אחר תנאי מזג האוויר של מארס. נתונים אלה חשובים והכרחיים עבור מדעני נאסא, המתכננים לשלוח אדם למארס בעוד עשר שנים לערך.

בזמן זה, נע על פני מארס, רכב שטח רובוטי בשם, "ספירית" שכבר עבר חמישה ק"מ ורכב שטח שני בשם "אופורטיוניטי" שעבר מרחק של קילומטר אחד ומספקים תמונות ונתונים רבים. במהלך השנתיים של פעילות רכבי השטח שם, הם שלחו נתונים המראים שעל פני הכוכב היו בעבר מים במצב נוזלי. הם נשלחו לשם בסתיו של שנת 2003 , כאשר ארץ ומארס היו קרובים, ונחתו על הכוכב בינואר 2004 . רכבי השטח היו מתוכננים לפעול במשך שלושה חודשים בלבד, אולם הם עדיין נעים על קרקע מלאה בורות, אבנים ומכתשים ופועלים כהלכה. כעת מקיפה את מארס חללית מחקר אמריקאית מזה שמונה שנים, וחללית מחקר אירופית מזה כשנתיים.

בחודשי אוקטובר ונובמבר השנה (05 ), אפשר לראות את מארס בשעות הערב בעין רגילה, או בעזרת משקפת שדה, כשהוא מבריק ובולט בצבעו האדמדם, גבוה בכיוון מזרח. אפשר גם לעקוב אחר תנועתו בשמים ממזרח למערב במהלך כל שעות הלילה עד לפני עלות השחר. עדיף להשתמש בטלסקופ פשוט, שמאפשר צפייה במכתשים שעל פניו ובקרח שעל אחד מקטביו.

היום ( 05 . 10 . 30 ) בשעות הלילה, אפשר לראותו מבריק בגובה השמים, שאינם מושפעים מאורות הכרך. הוא נמצא במרחק הקרוב ביותר לארץ (בסביבות 70 מיליון ק"מ) וממחר הוא יתחיל להתרחק במסלול אליפטי עד למקסימום של 225 מילון ק"מ. התקרבות מארס לארץ (כל שנתיים), מאפשרת שיגור חלליות מחקר, המכינות את הדרך להנחית שם אנשים בעתיד.  

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע