פעילות הדבורים בראשית האביב   \ אהוד קלפון

כאשר שומעים את זמזום הדבורים בין פרחי השקד ובשדות הבור ושומעים את שירת הציפורים המקומיות, זה סימן לראשית האביב. דבורת הדבש שייכת למחלקת החרקים, לסוג דבורה ולמין דבורת הדבש (Apis mellifera ). לדבורה יש גלגול מלא , שזה תהליך התפתחות שבו יש  ביצה, רימה, גולם ובוגר ( פועלת, זכר ומלכה). לחגב למשל יש גלגול חסר שבו יש ביצה שממנה בוקע ישר חגב צעיר. הדבורה היא ייצור חברתי המסוגלת לחיות  עם אלפי דבורים ולעבוד ביחד בתאום מלא ובצורה מאורגנת להפליא. במכוורת יש כמה כוורות ובכול כוורת יש מלכה אחת, עד ארבעים אלף פועלות וכמה מאות זכרים הנולדים רק כאשר יש צורך להפרות את המלכה הצעירה.

ההפריה של המלכה היא חד פעמית שמספיקה לה להטלת ביצים מופרות במהלך שלוש שנים ומעלה. בבטנה של המלכה יש שחלה גדולה שבה מאוחסנים תאי הזרע  של הזכר המפרים את הביצים שהיא מטילה במשך כול חיי פוריותה. בחלות הדבש העשויות מדונג, יש תאים להטלת ביצים, תאים לאחסון  צוף ותאים לאגירת אבקת פרחים. הן הופכות את הצוף לדבש על ידי איוד המים (תוך נפנוף בכנפיים) וקביעת ריכז קבוע של חד סוכרים בתמיסת הצוף (זה הדבש). הצוף שהן מוצצות מתוך הפרחים עובר לקיבת הצוף ומתערב עם אנזימים שונים לפני שהן ממלאות את תאי הדונג שבחלה.

הפועלות חותמות את תאי הדבש בעזרת שכבת דונג דקה כדי לשמור עליו לימי החורף הקרים שאין בהם פרחים. מהביצים המופרות בוקעות הנקבות שהן הפועלות ומביצים לא מופרות יוצאים הזכרים. לפועלות יש תפקידים רבים בכוורת והן עושות עבודות שונות על פי הגיל. כשהן צעירות הן עובדות בתוך הכוורת, מאכילות את הרימות, מאכילות את המלכה במזון מלכות, מנקות את התאים, מפרישות דונג מבלוטות מיוחדות לבניית התאים שבחלות הדבש ומאווררות את הכוורת בכנפיהן. הן גם קוברות את המתים בתחתית הכוורת ומכסות אותם בחומר אנטיספטי הנקרא פרופוליס. כאשר הן בוגרות יותר (בגיל שלושה שבועות) הן יוצאות מהכוורת כדי לאסוף אבקת פרחים העשירה בחלבונים ולאסוף צוף העשיר בסוכרים. שני המזונות האלה משמשים להאכלת הרימות והמלכה ואת עודפי הצוף הן אוגרות כדבש.

בזמן שהדבורים פעילות מחוץ לכוורת, הן מגנות עליה מפני פולשים זרים. באביב ובקיץ הפועלת חייה רק כארבעה שבועות ובזמן זה היא מספיקה לעשות את כול העבודות בכוורת ומחוצה לה ובחורף היא מאריכה ימים עד לשמונה שבועות. המלכה חייה למעלה משלוש שנים. לזכרים אין עוקץ ואין להם גפי פה המסוגלים למצוץ צוף ולאסוף אבקת פרחים. הם אינם מסוגלים לטפל בעצמם בטבע  ולכן לאחר ההפריה של המלכה, מסתיים תפקידם בחברה הדבורים בכוורת. הם מנסים לחזור אליה, אולם הפועלות חוסמות את דרכם פנימה והם מתים בחוץ.  גם למלכה אין עוקץ ואין לה גפי פה המאפשרים לה לאכול בכוחות עצמה ולכן היא תלויה באופן תמידי בפועלות המאכילות אותה.

הפועלות אוספות צוף בעזרת לסתות מציצה ואת אבקת הפרחים הן אוספות לתוך שקים ברגליהן ועל השערות שעל גופן. יש להן  עוקץ משונן וחלול שדרכו זורם הארס הנוצר בבלוטת הארס ומאוחסן בשק בקצה הבטן. כאשר דבורה עוקצת את העור האלסטי של אדם (או יונק אחר), היא לא יכולה לשלוף את העוקץ החוצה ולכן בטנה נקרעת והיא מתה.

    

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע