כוכב לכת עשירי וירחו   \ אהוד קלפון

בסוף יולי 05 הודיעו חוקרים אמריקאים שגילו כוכב לכת חדש שנע במערכת השמש הרחק מעבר לפלוטו. החוקר מייק בראון שגילה את הכוכב בעזרת טלסקופ בקליפורניה ובהוואי והמדען  דייוד רבינוביץ  מאונבירסיטת ייל, שלחו לארגון האסטרונומים הבינלאומי את הממצאים מתצפיותיהם ומדידותיהם וגם הציעו שם לכוכב החדש.

מאז שהתגלה פלוטו בשנת 1930 ונקבע שזה כוכב הלכת התשיעי, לא אושר אף כוכב לכת אחר מעבר למסלול פלוטו. האסטרונום מייק בראון גילה לפני שנה כוכב קטן בשם סדנה (Sedna), שנע אחרי פלוטו, אולם גוש אבן ענק זה, לא אושר על ידי ארגון האסטרונומים הבינלאומי ככוכב לכת. הכוכב החדש שהחוקר בראון גילה, נקרא בינתיים UB313 2003  עם כינוי "זינה" על שם הנסיכה הלוחמת, וכעת מחכים לאישור הרשמי שזה אכן כוכב הלכת העשירי. הגוף החללי החדש, נראה נע במסלול מרוחק ויוצא דופן, בתוך חגורה מלאה סלעים ואסטרואידים בגדלים שונים, בחגורה הנקראת "חגורת קוויפר"

( Kuiper belt ).  מה שמעניין בחגורת קוויפר הוא, שיש בה סלעים ואסטרואידים שנשארו מלפני 5 מיליארד שנה, בזמן התהוות מערכת השמש עם כדור הארץ.

המרחק של פלוטו מהשמש הוא 5.4 מיליארד ק"מ והכוכב החדש רחוק מהשמש פי שניים מזה של פלוטו, כלומר 10.8 מיליארד ק"מ. לשם השוואה, המרחק של כדור הארץ מהשמש הוא רק 150 מיליון ק"מ, מכאן  שהמרחק של "זינה" מהשמש הוא כמעט פי מאה מזה של כדור הארץ מהשמש.

כדי להשלים סיבוב אחד מסביב לשמש, נדרשים לכוכב החדש 560 שנה, כי הוא נע במסלול מאד אליפטי ( בזווית של 45 מעלות) המאריך את מסלולו. אומנם גילו את הכוכב החדש כבר ב31 באוקטובר 2003 , אולם הוא לא  נחקר עד לשבעת החודשים האחרונים מינואר עד לסוף יולי 2005 ( זמן ההכרזה על גילויו ). אם ישלחו חללית לעבר כוכב הלכת "זינה"  יעברו עשרות שנים עד שהיא תגיע אליו (בטכנולוגיה של היום).

על פי התצפיות והמדידות שנערכו בחודשים האחרונים, נמצא שהקוטר של הכוכב החדש (זינה), הוא 2800 ק"מ בערך. לשם השוואה, הקוטר של פלוטו הוא 2200 ק"מ  (כלומר הוא גדול  כ 20% יותר מפלוטו). הקוטר של מארס הוא 5000 ק"מ והקוטר של כדור הארץ הוא 8000 ק"מ בקרוב. אם ארגון האסטרונומים הבינלאומי יאשר את כוכב הלכת העשירי במערכת השמש שלנו, נוכל לומר שכעת יש להם  "מניין" .

בעשרה בספטמבר (05) גילו מדענים מקליפורניה ירח המקיף את "זינה" פעם בשבועיים, קוטרו 250 ק"מ ושמו הרשמי הוא "גבריאל" . למעשה מעבר לכוכב נפטון, הכוכבים הם קטנים יחסית ליתר כוכבי הלכת והם נעים בחגורת קוויפר. בחגורה זו נמצאים שלושה גופים גדולים והרבה מאוד שברי סלעים וקרח בגדלים שונים. פלוטו, כוכב הלכת התשיעי שמסביבו מסתובב הירח כרון (Charon ), זינה, כוכב הלכת העשירי שמסביבו מסתובב הירח גבריאל, סנטה (שאינו כוכב לכת) שמסביבו מסתובב ירח קטן  וסדנה שנחשב לגוש סלע ענק מכוסה קרח ואין לו כוכב. כל חגורת קוויפר נעה במסלול אליפטי ארוך מסביב לשמש ונדרשים להם למעלה מחצי מליון שנים כדי להשלים הקפה אחת.

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע